PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2015-12-14
Badanie: Dwie trzecie Polaków chce mieć inteligentny dom
Dom inteligentny jest też systemem coraz bardziej rozpoznawalnym. 84% ankietowanych zadeklarowało kontakt z tym pojęciem, a 65% ...

SOMFY Sp. z o. o.
ul. Marywilska 34 J
03-228 Warszawa

tel. 22 509 53 00
fax 22 509 53 01
www.somfy.pl

» więcej o firmie

Już blisko dwie trzecie Polaków chce mieć inteligentny dom - wynika z badania przeprowadzonego dla polskiego oddziału francuskiej firmy Somfy. Powód? Smartdomy są coraz częściej kojarzone przez nas z bezpieczeństwem, oszczędnością i komfortem.

W tym samym badaniu jedna piąta respondentów zadeklarowała, że obecnie już posiada w domu inteligentne urządzenia. Jakie rozwiązania cieszą się największym powodzeniem?

Badani zainteresowani smartdomem w pierwszej kolejności wybierają inteligentne oświetlenie (87 proc.), którym mogą sterować smarfonem lub zaprogramować tak, by o danej porze i w danych okolicznościach automatycznie się włączało lub wyłączało. Niewiele mniej osób chce sterować, np. za pomocą aplikacji na tablecie klimatyzacją oraz ogrzewaniem (83 proc.) Tyle samo Polaków zainteresowanych jest inteligentnym alarmem, a 80 proc. - zainstalowaniem monitoringu pozwalającego kontrolować przez laptopa i telefon tego, co się dzieje aktualnie w domu. Inteligentne zarządzanie bramą wjazdową, która automatycznie się otwiera lub zamyka interesuje 81 proc. respondentów.

Jak zaznacza Radosław Borkowski, dyrektor zarządzający Somfy Polska, taki dobór urządzeń powiązany jest z oczekiwaniami, jakie Polacy mają wobec inteligentnych domów. - Dla większości Polaków ważne jest przede wszystkim bezpieczeństwo ich domu i jego domowników oraz kwestie oszczędnościowe, np. na prądzie czy ogrzewaniu. W naszym badaniu na te kwestie uwagę zwróciło aż 9 na 10 respondentów - mówi.

Dom inteligentny jest też systemem coraz bardziej rozpoznawalnym. 84 proc. ankietowanych zadeklarowało kontakt z tym pojęciem, a 65 proc. potrafi powiedzieć, czym się takie rozwiązanie konkretnie charakteryzuje. Ankietowani w badaniu przyznali również, że sami postrzegają dom inteligentny jako rozwiązanie nowoczesne, funkcjonalne, oszczędne, energooszczędne, automatyczne i innowacyjne.

- Smartdomy to nie jest już atrakcja zarezerwowana wyłączenie dla zamożnych fanów nowinek i gadżetów. Domowe urządzenia, którymi możemy sterować za pomocą smartfona czy laptopa nawet z drugiego końca świata zaczynają być częścią życia przeciętnej rodziny. Tak dzieje się na świecie i tak zaczyna być u nas - uważa Radosław Borkowski i mówi, dlaczego tak się dzieje: - Inteligentny dom, dzięki indywidualnym ustawieniom, dostosowuje się do naszego rytmu życia. Pomaga oszczędzać czas i pieniądze oraz kontrolować to, co się dzieje w naszym domu, gdy nas w nim nie ma. Czujemy się więc dzięki niemu bezpieczniej i wygodniej.

Według Radosława Borkowskiego popularność domów inteligentnych w Polsce będzie jeszcze rosła. Aż 57 proc. przepytanych Polaków uważa, że w ciągu najbliższych pięciu lat każdy dom i mieszkanie w Polsce stanie się inteligentne.

Badanie przeprowadzono dla Somfy Polska przez MEC Analitics & Insight w dniach 8 - 30 września 2015 r. na reprezentatywnej grupie 510 osób.SOMFY - Societé d'Outillage et de Mécanique de Faucigny (Zakład Mechaniki Precyzyjnej w Faucigny) to światowy projektant i lider w zakresie automatyki i systemów sterowania, wykorzystywanych do ożywiania zewnętrznych i wewnętrznych elementów budynków mieszkalnych, jak i komercyjnych (w tym między innymi osłon okiennych, bram, czy też zamknięć handlowych). Ponadto Somfy intensywnie działa również w obszarze zaawansowanych rozwiązań dedykowanych inteligentnemu budownictwu, poszerzając swoją ofertę o zintegrowane systemy zarządzania domem.

Firma powstała w 1960 roku w Clues we Francji. Od tego czasu rozwinęła swoją obecność już w 56 krajach na świecie. Spółka posiada 73 filie, 51 przedstawicielstw i biura na wszystkich kontynentach. Jest notowana na giełdzie papierów wartościowych EURONEXT w Paryżu.

W Polsce spółka istnieje już od 1996 roku. W 2014 roku w Niepołomicach (woj. małopolskie) została otwarta fabryka Sopem, należąca do Somfy. Docelowo zatrudnienie ma w niej znaleźć nawet 800 osób.

Wysoka jakość produktów Somfy jest doceniana przez 270 milionów użytkowników i 32 000 klientów profesjonalnych na całym świecie. Produkcja roczna napędów grupy Somfy wynosi około 11 milionów sztuk, a roczne obroty przekraczają 950 milionów euro. Dzienne moce produkcyjne to 70 000 napędów, a co 3 sekundy (przez 24 godziny w ciągu doby) instaluje się 1 napęd SOMFY.

Dzięki prowadzeniu polityki innowacyjnej i ekspansji geograficznej, Somfy realizuje strategię, która ma zapewnić wewnętrzny i zewnętrzny rozwój oraz wzrost rentowności firmy.

źródło: Somfy