PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2015-06-12
6 zasad, jak urządzić nowoczesny i funkcjonalny taras
Ekspert Somfy Sp. z o.o. Tomasz Koziarek radzi, jakimi zasadami kierować się, by nasz taras nie tylko komponował się z otoczeniem i wnętrzem domu ...

SOMFY Sp. z o. o.
ul. Marywilska 34 J
03-228 Warszawa

tel. 22 509 53 00
fax 22 509 53 01
www.somfy.pl

» więcej o firmie

Letnia pogoda sprawia, że coraz częściej spędzamy wolne chwilę na tarasie -  to znakomite miejsce na odpoczynek i spędzaniu czasu z rodziną i znajomymi. Często jednak urządzając go zapominamy, że oprócz wyglądu liczy się również funkcjonalność. Ekspert Somfy Sp. z o.o. Tomasz Koziarek radzi, jakimi zasadami kierować się, by nasz taras nie tylko komponował się z otoczeniem i wnętrzem domu lub mieszkania, ale i spełniał praktyczne funkcje jako dodatkowa przestrzeń mieszkalna.

Zasada 1. Styl Twojego tarasu powinien pasować do Ciebie i miejsca, w którym mieszkasz.

Zanim przystąpisz do wyboru koloru i rodzaju mebli pomyśl, w jakim otoczeniu dobrze się czujesz - minimalistycznym czy bardziej „na bogato" - i co będzie pasowało do otoczenia, w którym mieszkasz. Ten pierwszy styl doskonale sprawdza się w nowoczesnym budownictwie, zaś drugi dobrze komponuje się ze starymi i odrestaurowanymi kamienicami.

Urządzenie tarasu w wersji minimalistycznej nie wymaga dużych nakładów finansowych. Wystarczą komfortowe, wykonane z drewna lub plecionki siedziska, często obite materiałem oraz drewniane stoły lub niewielkie stoliki. Do tego proste, gliniane donice z kwiatami. Dominuje tu przede wszystkim biel, czerń lub wyrazista czerwień.


fot. Somfy

W mieszkaniach w starych kamienicach doskonale wyglądają tarasy urządzone w tzw. stylu prowanasalskim, gdzie jest pełno roślin i elementów dekoracyjnych.  Tu możesz zapomnieć o skromności i prostocie. Dobrze widziane na takim tarasie są różnego rodzaju dodatki, świeczki, niewielkie doniczki z ziołami i kwiatami, a także metalowe lub wiklinowe meble.

Zasada 2. Ilość i rodzaj mebli tarasowych dopasuj do przestrzeni Twojego tarasu.

Jeśli masz niewielki taras nie przesadzaj z ilością siedzisk czy wielkością stołu. Często zamiast wiklinowych czy drewnianych siedzisk praktyczniejsze i funkcjonalne są ławy lub ogrodowe huśtawki, albo bardzo modne w tym sezonie meble z palet i skrzynek. Praktyczniejszy jest także zakup okrągłego stołu, bo w razie większej wizyty gości zawsze możesz dostawić do niego krzesła i nikt nie będzie siedział na rogu.

Zasada 3. Meble i dodatki muszą być odporne na wilgoć.

Pamiętaj, że meble, które postawisz na tarasie muszą być odpowiednio przystosowane do zmieniających się warunków pogodowych. Decydując się więc na ich zakup, wybierz te, które wykonane są z odpornych na wilgoć materiałów. Jeśli zimą nie masz gdzie ich schować, powinny być tez odporne na ujemne temperatury. W innym wypadku szybko się zniszczą.

Zasada 4. Zadbaj o cień i ochronę przed deszczem i wiatrem.

Urządzając taras warto pomyśleć, by korzystanie z tej dodatkowej przestrzeni mieszkalnej było możliwe niezależnie od pogody. Obecnie odchodzi się od stawiania ogrodowych parasoli. Przed silnym słońcem, wiatrem lub deszczem ochronią nas markizy, niegdyś kojarzone jedynie z ogródkami restauracyjnymi, dziś również widziane coraz częściej na wielu przydomowych tarasach i balkonach. Są po prostu praktyczniejsze. A jeśli mamy większą przestrzeń na tarasie i trochę więcej środków finansowych możemy również zastosować pergole. Obie osłony - zarówno markizy, jak i pergole - są automatyzowane, m.in. specjalnymi napędami od firmy Somfy. Pozwala to nam, by np. nie wstając z krzesła za pomocą pilota, samemu wyregulować poziom wysunięcia lub wysokość markizy czy zasłonięcia ścianek i sufitu w pergoli. Dzięki temu mamy cień tam gdzie go najbardziej potrzebujemy.


fot. Somfy

Zautomatyzowane markizy i pergole przy dodatkowym wyposażeniu w czujniki wiatru i słońca, sprawiają, że osłona sama zwinie się lub rozwinie w zależności od wcześniej zaprogramowanych warunków pogodowych. Dla przykładu: markiza na wietrze zachowuje się jak żagiel, ale dzięki zastosowaniu właśnie czujnika wiatru możemy mieć pewność, że sama się zwinie gdy warunki pogodowe się zmienią.

Zasada 5. Zainstaluj ogrzewania i oświetlenie na tarasie.

Obecnie dostępne produkty na rynku pozwalają w sposób komfortowy spędzać czas na tarasie także w chłodne wieczory. Popularne są specjalne rampy świetlne, sterowane na pilota, produkowane np. przez Somfy oraz specjalne promienniki kwarcowo-halogenowe, które zapewnią nam ciepło i to o takim natężeniu, na jakie będziemy mieli ochotę.

Zasada 6. Sprawdź, czy dobrze posadziłeś rośliny.

Usytuowane względem stron świata, a także nasłonecznienie jest kluczowe dla konkretnych roślin, które zdecydujemy się posadzić w doniczkach na naszym tarasie. Niektóre kwiaty mogą rosnąć w pełnym słońcu, a inne rozwijają się półcieniu. Te pierwsze, takie jak pelargonie, werbeny oraz petunie, można sadzić od strony południowej. Te, które nie są odporne na duże nasłonecznienie, czyli np. fuksje i bratki najlepiej sadzić, jeśli mamy taras od strony wschodniej lub zachodniej.
SOMFY
- Societé d'Outillage et de Mécanique de Faucigny (Zakład Mechaniki Precyzyjnej w Faucigny) to światowy projektant i lider w zakresie automatyki i systemów sterowania, wykorzystywanych do ożywiania zewnętrznych i wewnętrznych elementów budynków mieszkalnych, jak i komercyjnych (w tym między innymi osłon okiennych, bram, czy też zamknięć handlowych). Ponadto Somfy intensywnie działa również w obszarze zaawansowanych rozwiązań dedykowanych inteligentnemu budownictwu, poszerzając swoją ofertę o zintegrowane systemy zarządzania domem.

Firma powstała w 1960 roku w Clues we Francji. Od tego czasu  rozwinęła swoją obecność już w 56 krajach na świecie. Spółka posiada 73 filie, 51 przedstawicielstw i biura na wszystkich kontynentach. Jest notowana na giełdzie papierów wartościowych EURONEXT w Paryżu.

W Polsce spółka istnieje już od 16 lat. Wysoka jakość produktów Somfy jest doceniana przez 270 milionów użytkowników i 32 000 klientów profesjonalnych na całym świecie. Produkcja roczna napędów grupy Somfy wynosi około 11 milionów sztuk, a roczne obroty przekraczają 950 milionów euro. Dziennie produkowanych jest 70 000 napędów, a co 3 sekundy (przez 24 godziny w ciągu doby) instaluje się 1 napęd SOMFY.

Dzięki prowadzeniu polityki innowacyjnej i ekspansji geograficznej, Somfy realizuje strategię, która ma zapewnić wewnętrzny i zewnętrzny rozwój oraz wzrost rentowności firmy.

źródło: Somfy