PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2014-07-30
Jak stworzyć piękną i funkcjonalną dekorację okna? Poznaj kilka złotych reguł!
Przy wyborze firanek i zasłon ważny jest stopień nasłonecznienia pomieszczenia.

Fabryka Firanek i Koronek Haft S.A.
ul. Złota 40
62-800 Kalisz

tel. 62 768 66 00
fax 62 768 68 01
haftsa@haft.com.pl
www.haft.com.pl

» więcej o firmie
Mnogość fasonów, wzorów i kolorów firanek oraz zasłon sprawia, że odpowiednie udekorowanie okien bywa kłopotliwe. Do ich aranżacji warto się jednak przyłożyć, gdyż z zewnątrz stanowią wizytówkę domu, będąc jednocześnie jednym z ważniejszych elementów wystroju wnętrza. Jak wybrać odpowiednie firanki i zasłony? Przedstawiamy kilka porad, które ułatwią to zadanie.

Nasłonecznienie i kolory

Przy wyborze firanek i zasłon ważny jest stopień nasłonecznienia pomieszczenia. Jeśli dostęp światła jest ograniczony, do dekoracji okien powinniśmy użyć lekkich i delikatnych siatek, na przykład subtelnych markizet. Unikniemy tym samym dodatkowego zaciemnienia pokoju. - Najlepszym rozwiązaniem są firanki haftowane na markizecie, które nie tylko posiadają przepiękne zdobienia, lecz również specjalną biel. Odpowiednia receptura powoduje przekształcenie światła w taki sposób, że wyrób nimi wykończony odbija więcej światła widzialnego niż go otrzymał - wyjaśnia Magdalena Tomaszewska, ekspert marki Haft. - W ten sposób firanki stają się nie tylko bielsze, ale również jaśniejsze i bardziej błyszczące - dodaje. Jeżeli wnętrze jest mocno nasłonecznione, należy skorzystać z grubszych materiałów, a nawet zasłon. Ograniczymy tym samym nagrzanie pokoju, co jest szczególnie istotne latem, kiedy upał potrafi dotkliwie uprzykrzyć przebywanie w domu. Musimy pamiętać również, aby dobrać firankę czy zasłonę do koloru ścian. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są odcienie zbliżone do barw pokoju - tworzy to wrażenie spójności i harmonii. Zwolennikom odważniejszych kombinacji zalecamy silne skontrastowanie kolorów - dzięki temu okno będzie wyróżniającym się elementem wnętrza. Pamiętajmy również, że ciekawe efekty wizualne osiągniemy różnicując materiały i ich faktury, na przykład sztywne z lejącymi czy matowe z błyszczącymi.
 
Firanka haftowana odpasowana 20336
Fabryka Firanek i Koronek Haft S.A.

Wielkość pomieszczenia ma znaczenie

Kolejną ważną kwestią jest rozmiar pokoju, w którym chcemy udekorować okno. - W większych pomieszczeniach bez obaw możemy używać wymyślnych, dużych ornamentów lub siatek ażurowych,  a także gipiurowych aplikacji - przyjemnie ozdobią i zaaranżują przestrzeń wokół okna - radzi Magdalena Tomaszewska, ekspert marki Haft. Jeśli pokój jest niewielki, starajmy się stosować lekkie, jasne materiały z niewielką liczbą detali. Dzięki temu pomieszczenie stanie się optycznie większe, a my nie przytłoczymy okien. Pamiętajmy, że tkaniny powinny wpasowywać się i dopełniać wnętrze, a nie je przesłaniać. Nie przesadzajmy z dodatkami - czasem mniej znaczy lepiej.

Spójność i detale

Jeśli chcemy cieszyć się wyjątkowymi aranżacjami, podejdźmy do tematu profesjonalnie i rozplanujmy dekorację okien w całym domu. Całość musi być spójna i nie chodzi rzecz jasna o to, aby wszystkie okna wyglądały tak samo, ale aby całość ze sobą współgrała. Do jadalni, kuchni, łazienki dobieramy najczęściej firany krótsze lub zazdrostki. W salonie i sypialni, gdzie obok walorów estetycznych istotny jest także odpowiedni nastrój, możemy pozwolić sobie na powieszenie dłuższych i ciemniejszych. Jeśli nie jesteśmy do końca zadowoleni z wyglądu naszych okien (zbyt szerokie, zbyt wąskie, itd.), to odpowiednio dobrana firanka pozwoli nam na ukrycie ich mankamentów. Zwróćmy także uwagę na to, co jest za oknem. Jeśli roztacza nam się widok na piękny krajobraz, podwórko, ogród, to nie przesłaniajmy go ciężkimi, mocno wzorzystymi firankami. Wybierając zasłony, kierujmy wzrok głównie ku długim modelom, zawieszonym około 1,5-2 cm nad podłogą. Krótkich używamy jedynie, gdy nie pozwalają nam to stojące obok okna meble czy dodatki.   

Zdjęcie główne:
Firanka 22150
Fabryka Firanek i Koronek Haft S.A.Fabryka Firanek i Koronek HAFT S.A.
to niekwestionowany lider na rynku firanek oraz jedyny na skalę przemysłową producent wyrobów haftowanych w Polsce.  Firma prowadzi swoją działalność produkcyjną w oparciu o dwie niezależne technologie: technologię dziewiarską i technologię hafciarską. HAFT S.A. dostarcza na rynek firany i lambrekiny metrażowe w tym: żakardowe oraz haftowane, konfekcje stołową: obrusy, bieżniki i serwetki żakardowe, tkaninowe, plamoodporne oraz gipiurowe,  konfekcje okienną: firanki tkaninowe oraz żakardowe w postaci m.in.: kompletów okiennych, paneli okiennych, firanek makaronowych (typu spaghetti), firanek siatkowych oraz firanek klasycznych, wyroby haftowane wykorzystywane do produkcji konfekcji damskiej i dziecięcej oraz maryjnej m.in.: tkaniny hatowane, tkaniny gipiurowe, koronki haftowane i gipiurowe, kołnierzyki, wykrojniki, emblematy, aplikacje itp,, flagi narodowe oraz maryjne.  Lista wyrobów Fabryki Firanek i Koronek HAFT S.A. nigdy nie jest zamknięta, bowiem młoda, wykwalifikowana i ambitna kadra, z doświadczonym Zarządem na czele, wie jak działać w warunkach gospodarki rynkowej, wyczuwa koniunkturę i modę, nie obawia się kreowania nowych trendów i kształtowania dobrego gustu.

źródło: Haft