PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2014-07-28
Najczęściej popełniane błędy przy doborze systemów instalacji inteligentnych
Wszystkie zalety systemu inteligentnego ujawniają się dopiero w momencie kiedy jego poszczególne elementy są ze sobą kompatybilne i wzajemnie ...

SOMFY Sp. z o. o.
ul. Marywilska 34 J
03-228 Warszawa

tel. 22 509 53 00
fax 22 509 53 01
www.somfy.pl

» więcej o firmie

Systemy instalacji inteligentnej mogą być zarówno profesjonalnym rozwiązaniem zapewniającym oszczędność i bezpieczeństwo, jak i jedynie modnym gadżetem, nie wykorzystującym w pełni potencjału prawdziwie inteligentnego domu. Zależy to w dużej mierze od świadomości samych inwestorów w zakresie takich instalacji. Kierowanie się w pierwszej kolejności znajomością swoich potrzeb i profesjonalizmem pozwala uniknąć wielu problemów na etapie doboru systemu. Olbrzymią rolę odgrywa tu fachowe doradztwo.

Wielu klientów korzysta obecnie z rozwiązań bezprzewodowych. Umożliwiają one dostosowanie domu do indywidualnych potrzeb i sprawdzają się zarówno w nowym budownictwie jak i w nieruchomościach modernizowanych. Są także wygodniejsze w instalacji w porównaniu do systemów przewodowych, a rozszerzenie konfiguracji lub jej zmiana są możliwe w każdym momencie eksploatacji. Rozwiązania te mają niewątpliwie wiele zalet i są skuteczne pod warunkiem, że są odpowiednio dobrane.


©Somfy

Obecność na rynku bezprzewodowych zestawów do samodzielnego montażu rodzi dziś u wielu osób przekonanie, że niemal każdy może podjąć się wykonania instalacji inteligentnej. Problemem jest spora ilość tanich, ale nie do końca profesjonalnych systemów aspirujących do miana ekonomicznej alternatywy dla zaawansowanych rozwiązań inteligentnych. Stanowią one często rolę gadżetów, a nie całościowych rozwiązań do zarządzania domem. Nie wymagają profesjonalnego montażu i serwisu, co w konsekwencji powoduje, że inwestorzy indywidualni na etapie wyboru, jak i instalacji, są pozostawieni sami sobie.

- Odpowiedni dobór systemu jest jednak kluczowy dla bezpieczeństwa nieruchomości i mieszkańców. Instalacja bezprzewodowa w przeciwieństwie do przewodowej wysyła informacje w przestrzeń wokół siebie. W prostych systemach z niewystarczającą ilością zabezpieczeń, dane takie mogą zostać łatwo odebrane przez inne urządzenia, czy komputery osób przez nas nieuprawnionych - podkreśla Marcin Surowiec z firmy SALVA.


©Somfy

Zaawansowane sterowanie radiowe zapewnia z kolei wysoki poziom bezpieczeństwa i ciągłość komunikacji oraz jest odporne na szereg zakłóceń. W systemach profesjonalnych wymiana informacji jest zabezpieczona w 100%, co powoduje, że wszelkie próby nieuprawnionego dostępu zostają udaremnione. Otwarcie protokołu również jest kontrolowane, a transmisje wymagają konieczności autoryzowania. Protokół radiowy do sterowania w budynkach mieszkalnych posiada także zabezpieczenia przed piractwem, z podobnych względów, jak zabezpieczenia domu przed włamaniem.

Proste rozwiązania radiowe często również nie posiadają sygnału zwrotnego, który informuje nas o prawidłowym wykonaniu czynności. Nie są w stanie współpracować z bardziej zaawansowanymi urządzeniami codziennego użytku, co powoduje że nie można na nich budować złożonych systemów. 


©Somfy

Inteligencja sterowania polega na tym, że to urządzenia dbają o to, żeby zamknąć to co trzeba i kiedy trzeba. Dzięki temu dom jest płynnie sterowany, nawet gdy nie ma w nim użytkownika. Przewagą w rozwiązaniach zaawansowanych jest więc funkcja precyzyjnych komunikatów zwrotnych, podawanych w czasie rzeczywistym, która gwarantuje użytkownikowi pełną kontrolę nad wszystkimi urządzeniami w domu - zaznacza Tomasz Koziarek, Product Marketing Manager z firmy SOMFY.

Oznacza to, że użytkownik uruchamiając na przykład scenariusz „wychodzę", gdzie wywołane jest zamknięcie rolet i bramy, dostaje precyzyjny komunikat o wykonaniu polecenia na swój smartfon. Ponadto, niezależnie od informacji zwrotnej, w każdej chwili możne on poznać aktualny stan urządzenia. Istotne jest to tym bardziej, kiedy sterujemy domem na odległość z drugiego końca świata, chcąc na przykład symulować obecność mieszkańców. Rozwiązania bezprzewodowe mają również swoje specyficzne ograniczenia, więc wybór odpowiedniego systemu powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami i możliwościami mieszkańców.


©Somfy

- Jeśli decydujemy się na inteligentną instalację, kluczowym aspektem jest świadomość samego inwestora do czego ten system ma mu służyć i jakie ma spełniać zadania. Czy te rozwiązania są postrzegane przez niego w kontekście energooszczędności, oszczędności finansowych, wszelkich udogodnień czy jedynie jako modny gadżet? - dodaje Marcin Surowiec, z firmy SALVA.

Profesjonalni doradcy  podpowiedzą jakie prace trzeba wykonać od razu, a z montażem jakich elementów można ewentualnie poczekać. Przy instalacjach bezprzewodowych czujniki i łączniki nie wymagają okablowania w takim systemie, ale elementy wykonawcze jak siłowniki muszą mieć doprowadzone zasilanie o czym często inwestorzy zapominają. Ponadto system sterowania radiowego idealnie sprawdza się w domach i rezydencjach, ale o dość standardowym metrażu. Dla nieruchomości o dość nietypowej powierzchni rekomendowane są systemy kablowe.

Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań oferujących spełnienie marzeń o inteligentnym domu, łatwo pogubić się w bogactwie tych ofert i w szumie informacyjnym. Producenci często mocno naginają przekazy reklamowe zaznaczając w nich, że dane urządzenie może być stosowane w inteligentnym domu. Często mija się to z prawdą, gdyż większość produktów działa na różnych częstotliwościach i w różnych protokołach. Wszystkie zalety systemu inteligentnego ujawniają się dopiero w momencie kiedy jego poszczególne elementy są ze sobą kompatybilne i wzajemnie się uzupełniają, dlatego posiadanie wielu pojedynczych i zróżnicowanych urządzeń ogranicza możliwość ich rozbudowy. Nie opłaca się więc stosować systemów do sterowania pojedynczymi urządzeniami, typu sterowanie jedną roletą, ogrzewaniem w jednym pokoju, czy jedną lampą w ogrodzie.

Warto przy wyborze poszczególnych rozwiązań, zwrócić uwagę na te, które stosowane są przez znaczące marki na rynku mieszkaniowym, co pozwoli na kompatybilną rozbudowę systemu oraz na podzielenie inwestycji na etapy. Dzięki temu użytkownik będzie mógł swobodnie i we własnym tempie adaptować domowe urządzenia i sukcesywnie uzupełniać wyposażenie o inne elementy zgodne z danym standardem technologii.

- Uświadomienie sobie własnych potrzeb odgrywa kluczową rolę w doborze odpowiedniego systemu. Zakup warto poprzedzić solidnym rozeznaniem w zakresie ofert rynkowych, które oferują zarówno profesjonalne doradztwo, jak i gwarantują wieloletnią, niezawodną i stabilną pracę urządzeń.  Pozwoli to wykorzystać w pełni potencjał jaki daje inteligentny system oraz zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa naszej nieruchomości, jak i nas samych.  - podsumowuje Tomasz Koziarek, Product Marketing Manager z firmy SOMFY.

Autorami artykułu są eksperci firm SOMFY Sp. z o.o.  i SALVA Sp. z o.o.SOMFY
- Societé d'Outillage et de Mécanique de Faucigny (Zakład Mechaniki Precyzyjnej w Faucigny) to światowy projektant i lider w zakresie automatyki i systemów sterowania, wykorzystywanych do ożywiania zewnętrznych i wewnętrznych elementów budynków mieszkalnych, jak i komercyjnych (w tym między innymi osłon okiennych, bram, czy też zamknięć handlowych). Ponadto Somfy intensywnie działa również w obszarze zaawansowanych rozwiązań dedykowanych inteligentnemu budownictwu, poszerzając swoją ofertę o zintegrowane systemy zarządzania domem.

Firma powstała w 1960 roku w Clues we Francji. Od tego czasu  rozwinęła swoją obecność już w 56 krajach na świecie. Spółka posiada 73 filie, 51 przedstawicielstw i biura na wszystkich kontynentach. Jest notowana na giełdzie papierów wartościowych EURONEXT w Paryżu.

W Polsce spółka istnieje już od 16 lat. Wysoka jakość produktów Somfy jest doceniana przez 270 milionów użytkowników i 32 000 klientów profesjonalnych na całym świecie. Produkcja roczna napędów grupy Somfy wynosi około 11 milionów sztuk, a roczne obroty przekraczają 950 milionów euro. Dziennie produkowanych jest 70 000 napędów, a co 3 sekundy (przez 24 godziny w ciągu doby) instaluje się 1 napęd SOMFY.

Dzięki prowadzeniu polityki innowacyjnej i ekspansji geograficznej, Somfy realizuje strategię, która ma zapewnić wewnętrzny i zewnętrzny rozwój oraz wzrost rentowności firmy.

źródło: Somfy