PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2014-07-04
Automatyka okienna na zawołanie – bezprzewodowa technologia
Radiowa technologia bezprzewodowa RTS umożliwia dostosowanie domu do potrzeb mieszkańców, praktycznie na zawołanie ...

SOMFY Sp. z o. o.
ul. Marywilska 34 J
03-228 Warszawa

tel. 22 509 53 00
fax 22 509 53 01
www.somfy.pl

» więcej o firmie

Inwestorzy indywidualni, którzy na etapie projektowania domu nie przewidzieli funkcji automatycznego sterowania jego poszczególnymi elementami, jak chociażby osłonami okiennymi, nadal mają możliwość skorzystania z tego rozwiązania, bez konieczności ingerowania w struktury ścian. Obecne na rynku bezprzewodowe technologie radiowe, jak chociażby technologia RTS, która pozwala zmotoryzować osłony, nie wymagają okablowania oraz ułatwiają bezinwazyjną instalację w już istniejących inwestycjach.

Co to jest RTS?

Radiowa technologia bezprzewodowa RTS umożliwia dostosowanie domu do potrzeb mieszkańców, praktycznie na zawołanie, w każdym momencie. Sterowanie radiowe eliminuje znaczną ilość kabli, a obniżony pobór energii redukuje koszty codziennej eksploatacji. Jedynym wymogiem dla automatyzacji osłon okiennych jest doprowadzenie zasilania.


©Somfy

- Użytkownik może zmienić ustawienia systemu samodzielnie i w dowolnym momencie, a sterowanie może odbywać się zdalnie z wykorzystaniem wielu wariantów pilotów lub lokalnie za pomocą nadajników naściennych z zasilaniem bateryjnym, które możemy zainstalować w wybranym przez siebie miejscu. Co więcej, możemy zmienić później ich położenie, bez niepotrzebnej ingerencji w ścianę. Możliwość przemieszczania tych nadajników, pozwala na efektywne dostosowanie ich do naszych aktualnych potrzeb wynikających z użytkowania, czy też ze zmiany koncepcji urządzenia mieszkania - podsumowuje Krzysztof Wysokiński, doradca techniczny w Somfy.


©Somfy

Rozbudowa instalacji sterującej nie wymaga prowadzenia dodatkowych kabli. Stąd też jest to idealne rozwiązanie nie tylko do nowego budownictwa, ale przede wszystkim do lekkiej modernizacji czy remontu, nie wymagającego ingerencji. Rozszerzenie konfiguracji np. kiedy chcemy sterować grupą rolet nie stanowi żadnego problemu w przypadku posiadania technologii RTS. Technologia ta oferuje szereg możliwości rozbudowy np. o dodatkowe sterowanie markizami tarasowymi, oświetleniem, termostatem, panelem grzewczym czy bramami. Dzięki zastosowaniu odpowiednich sterowników RTS, ten sam pilot może regulować pracą wielu urządzeń jednocześnie, np. kontrolować dopływ światła naturalnego i sztucznego. Napędy możemy także wzbogacić o dodatkowe czujniki pogodowe, słońca, wiatru, deszczu. Dzięki nim technologia zwalnia domowników z obowiązku pamiętania o opuszczeniu czy podniesieniu osłony. W sytuacji kiedy nasłonecznienie przekroczy określoną na czujniku wartość graniczną, system wydaje wówczas polecenie automatycznego zamknięcia osłony.

Osłony możemy także programować. Zaawansowane funkcje takie jak np. programatory czasowe,  sprawiają, że ich obsługa w znacznym stopniu oszczędza czas użytkownika.


©Somfy

Jak i kiedy możemy zastosować RTS?

System sterowania radiowego idealnie sprawdza się w domach i rezydencjach o dość standardowym metrażu. Obecne zaawansowane systemy radiowe są odporne na szereg zakłóceń i zapewniają ciągłość komunikacji. Oczywiście jest to technologia, która nadaje się zarówno do nowego budownictwa, jak i do bezinwazyjnej lekkiej modernizacji i remontu inwestycji już istniejących. Ten drugi aspekt jednak odgrywa tu istotniejszą rolę, odróżniającą go od systemów kablowych. O czym więc musimy pamiętać chcąc wyposażyć nasze istniejące osłony w bezprzewodową technologię radiową lub też zmienić rodzaj użytkowanego napędu?

- Jeżeli inwestorzy mają zamontowane już jakieś rolety ze zwykłym napędem ręcznym i chcieliby coś zmienić, to przede wszystkim trzeba ocenić czy jest możliwość dołożenia napędu do danego typu osłony czy konieczna jest wymiana całości. W tym najlepiej doradzi instalator. Wiele spośród urządzeń znanych producentów, jest ze sobą kompatybilnych, co pozwala na współpracę różnych produktów między sobą i ułatwia jednocześnie instalację napędu w zamontowanej już rolecie - podkreśla Krzysztof Wysokiński, Somfy.


©Somfy

Oczywiście jest również typ osłon, które mogą być uwzględnione jedynie na etapie projektu domu lub wczesnym etapie jego budowy, jak chociażby zautomatyzowane rolety zintegrowane z oknem. W takim rozwiązaniu skrzynki roletowe nadprożowe lub naokienne montuje się do wnęki nadproża, dzięki czemu są one niewidoczne na elewacji. Ich instalacja możliwa jest jednak wyłącznie podczas wznoszenia budynku. Najczęściej w inwestycjach już istniejących montuje się rolety na elewacji w skrzynkach natynkowych, tzw. rolety typu standard. Mogą one zostać zainstalowane i zautomatyzowane w dowolnym momencie.

Często inwestorzy posiadający już roletę z kablowym napędem elektrycznym, chcąc podwyższyć komfort użytkowania osłon, decydują się na sterowanie radiowe. Zmiana wówczas nie stanowi najczęściej problemu, ponieważ dostępne w ofertach producentów urządzenia umożliwiają przekształcenie standardowych napędów w urządzenia sterowane w technologii bezprzewodowej.


©Somfy

- W Somfy są to na przykład odbiornik radiowy Universal Receiver RTS - do dowolnych napędów sterowanych przewodowo oraz miniaturowy odbiornik radiowy RTS do rolet. Ich sposób montażu jest różny. Czasami jest to instalacja wewnątrz skrzynki rolety albo w istniejącej puszce elektrycznej, o ile jest taka możliwość, niekiedy zaś montowana jest mała puszka tuż przy rolecie. W obu przypadkach instalacja jest w miarę szybka i bezinwazyjna dla klienta - dodaje Krzysztof Wysokiński, Somfy.

Podsumowanie

Wielu inwestorów zauważa, że funkcjonalność osłon jest właściwa tylko wtedy, kiedy np. rolety są ustawiane w odpowiednich pozycjach w zależności od czasu, pogody i pory roku.  Nie da się więc w praktyce  wykorzystać  tej funkcjonalności rolet bez montażu napędów elektrycznych. Zaawansowana automatyka stosowana w osłonach sprzyja racjonalnemu wykorzystaniu wszystkich ich zalet i podnosi komfort ich użytkowania. Niewątpliwie dodatkową korzyścią dla klientów jest dostępność bezprzewodowych rozwiązań, które umożliwiają instalację w dowolnym momencie. Nie jest to więc rozwiązanie zarezerwowane wyłącznie dla nowego budownictwa. Warto dodać, by z bogactwa oferty systemów sterowania wybierać produkty markowe. Decydując się na sterowanie automatyczne pamiętajmy również, by dobrać odpowiednie dla niego funkcje zabezpieczające, gwarantujące bezproblemową współpracę z systemem mechanicznym zastosowanym w roletach. Zapewni to bezawaryjne funkcjonowanie na wiele lat, a także możliwość rozbudowy zainstalowanych produktów wraz z naturalnym rozwojem techniki.SOMFY
- Societé d'Outillage et de Mécanique de Faucigny (Zakład Mechaniki Precyzyjnej w Faucigny) to światowy projektant i lider w zakresie automatyki i systemów sterowania, wykorzystywanych do ożywiania zewnętrznych i wewnętrznych elementów budynków mieszkalnych, jak i komercyjnych (w tym między innymi osłon okiennych, bram, czy też zamknięć handlowych). Ponadto Somfy intensywnie działa również w obszarze zaawansowanych rozwiązań dedykowanych inteligentnemu budownictwu, poszerzając swoją ofertę o zintegrowane systemy zarządzania domem.

Firma powstała w 1960 roku w Clues we Francji. Od tego czasu  rozwinęła swoją obecność już w 56 krajach na świecie. Spółka posiada 73 filie, 51 przedstawicielstw i biura na wszystkich kontynentach. Jest notowana na giełdzie papierów wartościowych EURONEXT w Paryżu.

W Polsce spółka istnieje już od 16 lat. Wysoka jakość produktów Somfy jest doceniana przez 270 milionów użytkowników i 32 000 klientów profesjonalnych na całym świecie. Produkcja roczna napędów grupy Somfy wynosi około 11 milionów sztuk, a roczne obroty przekraczają 950 milionów euro. Dziennie produkowanych jest 70 000 napędów, a co 3 sekundy (przez 24 godziny w ciągu doby) instaluje się 1 napęd SOMFY.

Dzięki prowadzeniu polityki innowacyjnej i ekspansji geograficznej, Somfy realizuje strategię, która ma zapewnić wewnętrzny i zewnętrzny rozwój oraz wzrost rentowności firmy.

źródło: Somfy