PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2014-06-03
SOMFY otwiera fabrykę SOPEM w Niepołomicach
Aż 800 osób ma znaleźć zatrudnienie w fabryce SOPEM należącej do francuskiej Grupy Somfy.

SOMFY Sp. z o. o.
ul. Marywilska 34 J
03-228 Warszawa

tel. 22 509 53 00
fax 22 509 53 01
www.somfy.pl

» więcej o firmie

Kolejnych 1500 ma pracować w firmach kooperujących. Otwarta właśnie fabryka będzie jedną z największych pod względem zatrudnienia nie tylko w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej, ale również w Polsce.

We wtorek, 3 czerwca oficjalne otwarto fabrykę SOPEM w podkrakowskich Niepołomicach. To jedna z największych inwestycji zagranicznych w Polsce w ostatnich latach i jednocześnie najważniejszych z punktu widzenia lokalnego rynku pracy.

W zakładzie, w którym produkcja ruszyła w styczniu tego roku pracuje już na dwie zmiany 120 osób. Połowa pochodzi z Niepołomic, reszta z okolicznych miejscowości. Jak podkreśla Joanna Sadowska, dyrektor działu HR SOPEM: - Przy dobrej koniunkturze znajdzie zatrudnienie aż 800 osób, a prawie dwa razy tyle zostanie zatrudnionych w zakładach kooperujących.

- Inwestycja Grupy Somy ma dla nas gigantycznie, niekwestionowane znaczenie - podkreśla Roman Ptak, burmistrz Niepołomic  - Co ważne, firma zatrudnia osoby statystycznie zagrożone bezrobociem, czyli kobiety bez specjalistycznych kwalifikacji zawodowych. Warto pamiętać również o tym, że Somfy jak każdy duży inwestor generuje miejsca pracy nie tylko bezpośrednio u siebie. Ludzie zatrudnieni w SOPEM robią przecież gdzieś zakupy, zamawiają jedzenie, chodzą do lekarza czy fryzjera, a to wszystko pobudza gospodarkę - dodaje Roman Ptak.

Wiesława Kornaś - Kita, prezes zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego (pod który podlega Niepołomicka Strefa Inwestycyjna) zauważa, że SOPEM to największa inwestycja pod względem nakładów finansowych od czasów powstania fabryki MANN. Jej wartość docelowo ma wynieść 120 mln zł. Sama powierzchnia produkcyjna zakładu jest imponująca, bo wynosi aż 10 000 mkw., kolejne 2000 to biura, zaś cały teren należący do SOPEM to 85 000 mkw.

- Fabryka już teraz każdego dnia wytwarza 2400 napędów elektrycznych do żaluzji zewnętrznych, krat sklepowych, okiennic i okien. Pod koniec tego roku dziennie będziemy w stanie produkować 10 000 silników, a w 2020 roku po rozbudowie fabryki nawet dwa razy tyle. To oznacza, że docelowo moce produkcyjne będą na poziomie 4 milionów silników rocznie - wylicza Sebastien Fonta, Dyrektor Zarządzający SOPEM.

Fabryka SOPEM ma zaopatrywać głównie rynki Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Ukrainy i Rosji, ale przede wszystkim rynek polski. Jak podkreśla Jacek Gromniak, Dyrektor Somfy Polska sprzedaż produktów Somfy od 2005 roku wskazuje stałą, nieprzerwaną tendencję wzrostową.

Grupa Somfy wybrała Niepołomice nie tylko z uwagi na chęć rozwoju w Polsce i w Europie Środkowo - Wschodniej, ale też ze względu na doskonałe warunki inwestycyjne.

- Ulokowanie tej inwestycji w Małopolsce było możliwe dzięki współpracy Krakowskiego Parku Technologicznego i PAIiIZ-u.  Somfy szczegółowo analizowała potencjalne lokalizacje, na pewno wśród naszych konkurentów było Maroko. Proces wyboru krakowskiej strefy ekonomicznej był złożony. Firma dokładnie sondowała tutejszy rynek, m.in. poprzez rozmowy z przedsiębiorcami czy spotkania z przedstawicielami gminy - mówi Wiesława Kornaś - Kita.

Zdaniem Sebastiena Fonty o wyborze Niepołomic zadecydowały także niezaprzeczalne atuty tego miejsca: dobra lokalizacja, bliskość autostrady i węzłów komunikacyjnych, zachęty inwestycyjne ze strony lokalnych władz, jak również dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej.

 

 

Wywiad z Moniką Piątkowską, Członkiem Zarządu PAIiIZ

  • Dlaczego Somfy postanowiła ulokować fabrykę właśnie w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej?

W przypadku Somfy zadecydowało położenie geograficzne. Polska umożliwia łatwy dostęp do rynków Unii Europejskiej, a same Niepołomice są położone blisko dużych miast, lotniska i autostrady A4. Inwestor docenił również stabilność gospodarczą Polski i perspektywy dalszego rozwoju ekonomicznego kraju. Wśród najważniejszych czynników znalazły się również zachęty inwestycyjne. Warto zwrócić uwagę na to, że inwestor sam zwrócił się do PAIiIZ na początku 2012 roku.

  • Jak ocenia Pani inwestycję Somfy na tle innych inwestycji zagranicznych?
Pod względem zatrudnienia projekt Somfy był jednym z największych w 2013 roku, dlatego został nominowany do corocznej nagrody PAIiIZ. Warto podkreślić, że większość z 800 nowych miejsc pracy jakie powstaną w fabryce SOPEM przypadnie kobietom. Należy również pamiętać, że tak duża inwestycja pociąga za sobą tworzenie kolejnych etatów w swoim otoczeniu. Szacuje się, że kooperanci Somfy mogą zatrudnić kolejne 1500 osób.

Jako Agencja obsługujemy inwestycje z różnych sektorów, rozpiętości wartości i planowanych miejsc pracy. Somfy to nasz największy projekt z branży elektronicznej w ostatnich latach pod względem zatrudnienia.
  • Jak ważna jest to inwestycja z punktu widzenia lokalnego rynku pracy?

Każda nowa inwestycja zarówno z kapitałem polskim, jak i zagranicznym ważna jest z punktu widzenia rozwoju kraju oraz regionu. Zwłaszcza ta, która tworzy liczne miejsca pracy. Podkreślam, że trzy czwarte etatów będzie obsadzonych przez kobiety. Somfy jest teraz jednym z największych inwestorów w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej.

Fakt, że firma wybrała Niepołomice wpływa również na wizerunek miasta i regionu. Somfy to lider w swojej dziedzinie, na całym świecie zatrudnia około 8000 osób. Inwestycja w Niepołomicach z pewnością zwróciła uwagę całego sektora na ten region.

  • Jak w ogóle Francuzi wypadają na tle innych inwestorów zagranicznych?

Francja, z wartością 19,2 mld euro skumulowanych inwestycji jest trzecim największym inwestorem zagranicznym w Polsce. Francuskie firmy wchodziły do Polski od początku gospodarki wolnorynkowej i wiązały się z naszym krajem na długo. Nawet w czasie kryzysu gospodarczego nie zamykały swoich firm. W okresie prywatyzacji w latach 1995-2002 Francja była wręcz największym inwestorem zagranicznym w naszym kraju. Szacuje się, że Francuzi stworzyli w Polsce już ponad 200 tys. miejsc pracy. Na liście projektów prowadzonych obecnie przez PAIiIZ Francuzi zajmują czwarte miejsce.



SOMFY
- Societé d'Outillage et de Mécanique de Faucigny (Zakład Mechaniki Precyzyjnej w Faucigny) to światowy projektant i lider w zakresie automatyki i systemów sterowania, wykorzystywanych do ożywiania zewnętrznych i wewnętrznych elementów budynków mieszkalnych, jak i komercyjnych (w tym między innymi osłon okiennych, bram, czy też zamknięć handlowych). Ponadto Somfy intensywnie działa również w obszarze zaawansowanych rozwiązań dedykowanych inteligentnemu budownictwu, poszerzając swoją ofertę o zintegrowane systemy zarządzania domem.

Firma powstała w 1960 roku w Clues we Francji. Od tego czasu  rozwinęła swoją obecność już w 56 krajach na świecie. Spółka posiada 73 filie, 51 przedstawicielstw i biura na wszystkich kontynentach. Jest notowana na giełdzie papierów wartościowych EURONEXT w Paryżu.

W Polsce spółka istnieje już od 16 lat. Wysoka jakość produktów Somfy jest doceniana przez 270 milionów użytkowników i 32 000 klientów profesjonalnych na całym świecie. Produkcja roczna napędów grupy Somfy wynosi około 11 milionów sztuk, a roczne obroty przekraczają 950 milionów euro. Dziennie produkowanych jest 70 000 napędów, a co 3 sekundy (przez 24 godziny w ciągu doby) instaluje się 1 napęd SOMFY.

Dzięki prowadzeniu polityki innowacyjnej i ekspansji geograficznej, Somfy realizuje strategię, która ma zapewnić wewnętrzny i zewnętrzny rozwój oraz wzrost rentowności firmy.

źródło: Somfy