PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2014-04-15
Automatyka: Przewodowo czy bezprzewodowo?
System sterowania radiowego idealnie sprawdza się w domach i rezydencjach o dość standardowym metrażu.

SOMFY Sp. z o. o.
ul. Marywilska 34 J
03-228 Warszawa

tel. 22 509 53 00
fax 22 509 53 01
www.somfy.pl

» więcej o firmie

Często jeszcze pokutuje przekonanie, że najbardziej bezpiecznym systemem jest jedynie ten oparty na stałym, przewodowym oprzyrządowaniu sterującym. Tymczasem rozwój technologii sprawił, że zaawansowane bezprzewodowe systemy sterowania radiowego są równie bezpieczne, a dodatkowo zapewniają znaczącą wygodę i elastyczność. Oczywiście każde z tych rozwiązań ma swoje specyficzne ograniczenia, więc wybór odpowiedniego systemu powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami i możliwościami mieszkańców.


©Somfy

Obecnie systemy kablowe są najczęściej przygotowywane dla budynków administracyjnych gdzie kasetony pozwalają ukryć metry kabli, a znaczna powierzchnia budynku wyklucza możliwość systemu radiowego. Często też w takich budynkach przewidziane są specjalne pomieszczenia na sterowniki i miejsca z przekaźnikami. Rozważając taki system w domu, trzeba więc zawsze wydzielić dodatkową przestrzeń na tego typu urządzenia, a także dobrze przemyśleć co chcemy zautomatyzować i w jaki sposób. Z uwagi na konieczność skomplikowanego programowania systemu kablowego, zawsze wymagana jest obecność fachowca, co powoduje, że mieszkańcy nie mają możliwości samodzielnej zmiany ustawień w trakcie użytkowania.

- System przewodowy wymusza położenie okablowania wyłącznie na etapie budowy lub też w trakcie głębokiego remontu. Ponieważ system wymaga zbyt dużej ingerencji w konstrukcję domu, nie daje elastyczności w zakresie późniejszych dalszych zmian, wynikających z użytkowania domu i chęci dostosowania systemu do naszego aktualnego stylu życia - podkreśla Tomasz Koziarek, Product Marketing Manager Somfy Sp. z o. o.


©Somfy

Takie możliwości dostosowywania domu do naszych potrzeb daje system sterowania radiowego. Jest to idealne rozwiązanie do modernizacji i nowego budownictwa. Redukuje ono znacząco wydatki instalacyjne, a rozszerzenie konfiguracji lub jej zmiana są możliwe w każdym momencie eksploatacji. Rozbudowa instalacji sterującej czy zamiana koncepcji sterowania nie wymagają prowadzenia dodatkowych kabli. Ponadto użytkownik może zmienić ustawienia systemu samodzielnie i w dowolnym momencie.  Do wyboru istnieje wiele wariantów pilotów, nadajników ściennych, włącznie z automatyką słoneczno-wiatrową oraz programatorem czasowym.

System sterowania radiowego idealnie sprawdza się w domach i rezydencjach o dość standardowym metrażu. Posiadłość o powierzchni np. 1000 m. kw. może okazać się za duża dla sygnału radiowego i wówczas rekomenduje się systemy kablowe.


©Somfy

- Obecne zaawansowane systemy radiowe są odporne na szereg zakłóceń i zapewniają ciągłość komunikacji. To jednak, jak sprawnie urządzenia w tym systemie będą się komunikować między sobą i w efekcie wpływać na ochronę naszego domu, zależy już od konkretnego rodzaju zastosowanej technologii. Zachęcam by dobór odpowiedniego systemu był poprzedzony solidnym rozeznaniem w zakresie zarówno własnych potrzeb, jak i ofert rynkowych, z naciskiem na te, które dają gwarancję przestrzegania wszelkich kryteriów niezawodności i bezpieczeństwa - podsumowuje Tomasz Koziarek.

Warto także przy wyborze technologii, zwrócić uwagę na te, które stosowane są przez znaczące marki na rynku mieszkaniowym, co pozwoli na kompatybilną rozbudowę systemu oraz na podzielenie inwestycji na etapy. Dzięki temu użytkownik będzie mógł swobodnie i we własnym tempie adaptować domowe urządzenia i sukcesywnie uzupełniać wyposażenie o inne elementy zgodne z danym standardem technologii.



SOMFY
- Societé d'Outillage et de Mécanique de Faucigny (Zakład Mechaniki Precyzyjnej w Faucigny) to światowy projektant i lider w zakresie automatyki i systemów sterowania, wykorzystywanych do ożywiania zewnętrznych i wewnętrznych elementów budynków mieszkalnych, jak i komercyjnych (w tym między innymi osłon okiennych, bram, czy też zamknięć handlowych). Ponadto Somfy intensywnie działa również w obszarze zaawansowanych rozwiązań dedykowanych inteligentnemu budownictwu, poszerzając swoją ofertę o zintegrowane systemy zarządzania domem.

Somfy dba o nieustanny rozwój funkcjonalności i upraszczanie czynności domowych. Zbudowana w oparciu o io-homecontrol automatyka domowa została stworzona na nowo jako prosta, elastyczna i bezprzewodowa technologia dwu-kierunkowa, posiadająca zabezpieczenia najwyższej klasy.

Szeroki wachlarz urządzeń umożliwia spersonalizowanie instalacji i sprawia, że życie codzienne jest pozbawione zbędnych ograniczeń. Przykładowo za jednym kliknięciem lub po wykryciu ruchu w pomieszczeniu wiele zmechanizowanych produktów io zostaje ustawionych w ulubionych pozycjach (rolety, zasłony, oświetlenie, okna dachowe itp.). Scenariusze umożliwiają zapisanie i odtworzenie na żądanie ulubionego nastroju w wybranym momencie, lub jako reakcję na zmienne czynniki zewnętrzne - jasność, temperatura, ruch, wiatr, dym, pora dnia, itp.

Firma powstała w 1960 roku w Clues we Francji. Od tego czasu rozwinęła swoją obecność już w 56 krajach na świecie. Spółka posiada 73 filie, 51 przedstawicielstw i biura na wszystkich kontynentach. Jest notowana na giełdzie papierów wartościowych EURONEXT w Paryżu.

W Polsce spółka istnieje już od 16 lat. Wysoka jakość produktów Somfy jest doceniana przez 270 milionów użytkowników i 32 000 klientów profesjonalnych na całym świecie. Produkcja roczna napędów grupy Somfy wynosi około 11 milionów sztuk, a roczne obroty przekraczają 950 milionów euro. Dziennie produkowanych jest 70 000 napędów, a co 3 sekundy (przez 24 godziny w ciągu doby) instaluje się 1 napęd SOMFY.

Dzięki prowadzeniu polityki innowacyjnej i ekspansji geograficznej, Somfy realizuje strategię, która ma zapewnić wewnętrzny i zewnętrzny rozwój oraz wzrost rentowności firmy.

Ważniejsze daty SOMFY:

1960 Narodziny SOMFY
1961 Pierwszy silnik rurowy
1981 Pierwsza automatyka słoneczno-wiatrowa
1969 Pierwsza filia SOMFY poza Francją - Tübingen Niemcy
1996 Powstanie filii w Polsce
2011 Sprzedaż 100 milionowego napędu
 
Stowarzyszenie io-homecontrol - zostało założone przez Somfy i Velux w 2002 r. i już na samym początku umieściło jakość na pierwszym miejscu na liście swoich priorytetów. Stowarzyszenie to obecnie zrzesza wiodących specjalistów z branży wyposażenia domu, gwarantujących doskonałą kompatybilność pomiędzy wszystkimi produktami, a także zachowanie integralności protokołu.

źródło: Somfy