PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2014-01-31
Wyzwania dla Polski - Ekologiczne budownictwo
Hibernacja domu na czas naszej nieobecności to jeden z kluczowych elementów energooszczędności.

SOMFY Sp. z o. o.
ul. Marywilska 34 J
03-228 Warszawa

tel. 22 509 53 00
fax 22 509 53 01
www.somfy.pl

» więcej o firmie

W dobie rosnącego problemu zanieczyszczenia powietrza, wprowadzane przez UE ustawy o OZE, zmiany w Prawie Energetycznym, czy też zmiany w Prawie Budowlanym powodują, że Polska musi zmierzyć się z wyzwaniami zmniejszenia emisji CO2. Jednym z rozwiązań jest zaostrzenie przepisów w zakresie certyfikatów energetycznych oraz budowa budynków niemal zero energetycznych. Wśród nich swój znaczący udział ma automatyka budynkowa i inteligentne systemy zarządzania.

Problem zanieczyszczenia środowiska

Agencja Statystyczna Ministerstwa Energii EIA w raporcie prognozuje, że globalna emisja CO2 związana z energią zwiększy się do 2040 roku o 46%, osiągając wówczas poziom 45 mld ton. Z problemem zanieczyszczenia boryka się również sama Polska. Badania opublikowane przez Europejską Agencję Ochrony Środowiska wskazują, że z dziesięciu miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Europie, sześć z nich to miasta polskie. To tylko niektóre z raportów, wskazujących na rosnący problem zanieczyszczonego środowiska, w skali globalnej i krajowej. Dlatego tak istotna staje się intensyfikacja działań w kierunku oszczędzania energii dla dobra nas wszystkich i przez nas wszystkich.


©Somfy

Energooszczędne standardy

Nowe przepisy unijne obligują kraje członkowskie do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Znowelizowana dyrektywa o charakterystyce energetycznej budynku zobowiązuje państwa członkowskie UE, aby od 2020 roku wszystkie nowo powstające budynki były obiektami o niemal zerowym zużyciu energii.

- Już teraz, zgodnie z nowym rozporządzeniem, które weszło w życie 1 stycznia 2014 roku, inwestor będzie zobligowany do uwzględnienia w projekcie bardziej energooszczędnych standardów, dotyczących między innymi parametrów izolacyjności. Tylko wówczas będzie mógł on uzyskać pozytywną opinię Nadzoru Budowlanego. Kolejne zmiany mają być wprowadzane w latach 2017 i 2021 - podkreśla Radosław Borkowski, Territory Sales Manager w firmie Somfy, projektującej automatykę domową i inteligentne systemy sterowania.


©Somfy

Domy pasywne

Nie dziwi więc fakt, że coraz większą uwagę w kontekście oszczędzania energii, kieruje się na domy pasywne. Należy jednak pamiętać, że przy ich budowie istotne jest usytuowanie budynku w odpowiednim kierunku, a także przemyślany dobór komponentów i technologii.

Na obecnym etapie rozwoju technologii budowlanych, taka inwestycja jest już niewiele droższa w porównaniu do budownictwa tradycyjnego, co więcej,  rezultaty ekonomiczne takich rozwiązań będą odczuwalne w perspektywie długofalowej. Polacy coraz przychylniej odnoszą się do rozwiązań poprawiających efektywność energetyczną budynków, jednak ciągle patrzą na nie przez pryzmat finansów. Dlatego też jako wsparcie dla budownictwa energooszczędnego, polski rząd zapowiedział plan dotacji dla inwestorów, chcących wybudować takie domy.


©Somfy

Koncepcja budynku pasywnego opiera się na jak najniższym zapotrzebowaniu na energię. Do ogrzewania takiego domu wykorzystuje się źródła pasywne i odnawialne, takie jak promieniowanie słoneczne, dogrzewanie powietrza wentylacyjnego, odzysk ciepła z wentylacji oraz zyski cieplne, czyli ciepło wytwarzane przez urządzenie elektryczne i mieszkańców domu. Warto podkreślić, że wśród tych rozwiązań swój znaczący udział ma automatyka budynkowa.

Automatyka budynkowa

- Coraz powszechniej dąży się do automatyzacji i oszczędzania energii. Nie każdy wie, że 40% produkowanej energii na świecie pochłania budownictwo, z czego znamienita większość to koszty eksploatacji budynków, takie jak ogrzewanie, oświetlenie i klimatyzacja. Automatyka domowa, dzięki systemowi inteligentnych sterowników podłączonych do jednostki centralnej lub centralnego komputera, znacząco ogranicza zużycie energii w domu - podkreśla Aleksander Tymiński, odpowiedzialny za nowoczesne systemy sterowania instalacjami w firmie Somfy.


©Somfy

Redukcja zużycia energii potrzebnej do komfortowych warunków przebywania dla mieszkańców, przyczynia się do znacznego zredukowania emisji dwutlenku węgla, co pozwala zmniejszyć niekorzystny wpływ na klimat globalny. Dzięki technologii bezprzewodowej, oświetlenie, ogrzewanie, wentylacja, osłony przeciwsłoneczne są zaprogramowane tak, aby w sposób optymalny zaspokajać potrzeby użytkownika. Sterowniki domykają okna, utrzymują odpowiednią temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach oraz zarządzają oświetleniem tak, by źródła światła nie świeciły się wtedy, gdy jest to zbędne. Hibernacja domu na czas naszej nieobecności to jeden z kluczowych elementów energooszczędności. Możemy również zaprogramować rolety by zamykały się o zachodzie słońca, co zwiększa skuteczność izolacji cieplnej. Według badań dzięki zautomatyzowanym osłonom przeciwsłonecznym możemy zaoszczędzić do 10% ciepła.

- Każda instalacja wykorzystywana do zarządzania budynkiem jest na tyle inteligentna i efektywna, na ile inteligentna jest jej technologia. Technologia ta powinna nieść ze sobą możliwość rozbudowy systemu o urządzenia różnych producentów we własnym indywidualnym tempie, jak również elastyczność ustawień i scenariuszy. Każdy z nas ma inne potrzeby, dlatego też dostosowanie urządzeń do indywidualnych przyzwyczajeń mieszkańców, z dbałością o efektywność energetyczną budynku, ma kluczowe znaczenie. Istotne są również wielozakresowa transmisja poleceń, bezpieczny klucz szyfrujący, jak i dwukierunkowa komunikacja  - podkreśla Radosław Borkowski.

Myśląc o domu efektywnym energetycznie musimy brać pod uwagę cały bilans roczny dla takiego budynku, z uwzględnieniem odmiennych potrzeb zimą, i latem (np. problem przegrzania). To rodzi potrzebę planowania rozwiązań już na etapie projektu. Dzięki temu, zaprojektowane zmienne parametry izolacyjne, pozwolą wykorzystywać w pełni zmienne warunki pogodowe na zewnątrz i dopasować się do potrzeb mieszkańców domu.SOMFY
- Societé d'Outillage et de Mécanique de Faucigny (Zakład Mechaniki Precyzyjnej w Faucigny) to światowy projektant i lider w zakresie automatyki i systemów sterowania, wykorzystywanych do ożywiania zewnętrznych i wewnętrznych elementów budynków mieszkalnych, jak i komercyjnych (w tym między innymi osłon okiennych, bram, czy też zamknięć handlowych). Ponadto Somfy intensywnie działa również w obszarze zaawansowanych rozwiązań dedykowanych inteligentnemu budownictwu, poszerzając swoją ofertę o zintegrowane systemy zarządzania domem.

Somfy dba o nieustanny rozwój funkcjonalności i upraszczanie czynności domowych. Zbudowana w oparciu o io-homecontrol automatyka domowa została stworzona na nowo jako prosta, elastyczna i bezprzewodowa technologia dwu-kierunkowa, posiadająca zabezpieczenia najwyższej klasy.

Szeroki wachlarz urządzeń umożliwia spersonalizowanie instalacji i sprawia, że życie codzienne jest pozbawione zbędnych ograniczeń. Przykładowo za jednym kliknięciem lub po wykryciu ruchu w pomieszczeniu wiele zmechanizowanych produktów io zostaje ustawionych w ulubionych pozycjach (rolety, zasłony, oświetlenie, okna dachowe itp.). Scenariusze umożliwiają zapisanie i odtworzenie na żądanie ulubionego nastroju w wybranym momencie, lub jako reakcję na zmienne czynniki zewnętrzne - jasność, temperatura, ruch, wiatr, dym, pora dnia, itp.

Firma powstała w 1960 roku w Clues we Francji. Od tego czasu rozwinęła swoją obecność już w 56 krajach na świecie. Spółka posiada 73 filie, 51 przedstawicielstw i biura na wszystkich kontynentach. Jest notowana na giełdzie papierów wartościowych EURONEXT w Paryżu.

W Polsce spółka istnieje już od 16 lat. Wysoka jakość produktów Somfy jest doceniana przez 270 milionów użytkowników i 32 000 klientów profesjonalnych na całym świecie. Produkcja roczna napędów grupy Somfy wynosi około 11 milionów sztuk, a roczne obroty przekraczają 950 milionów euro. Dziennie produkowanych jest 70 000 napędów, a co 3 sekundy (przez 24 godziny w ciągu doby) instaluje się 1 napęd SOMFY.

Dzięki prowadzeniu polityki innowacyjnej i ekspansji geograficznej, Somfy realizuje strategię, która ma zapewnić wewnętrzny i zewnętrzny rozwój oraz wzrost rentowności firmy.

Ważniejsze daty SOMFY:

1960 Narodziny SOMFY
1961 Pierwszy silnik rurowy
1981 Pierwsza automatyka słoneczno-wiatrowa
1969 Pierwsza filia SOMFY poza Francją - Tübingen Niemcy
1996 Powstanie filii w Polsce
2011 Sprzedaż 100 milionowego napędu
 
Stowarzyszenie io-homecontrol - zostało założone przez Somfy i Velux w 2002 r. i już na samym początku umieściło jakość na pierwszym miejscu na liście swoich priorytetów. Stowarzyszenie to obecnie zrzesza wiodących specjalistów z branży wyposażenia domu, gwarantujących doskonałą kompatybilność pomiędzy wszystkimi produktami, a także zachowanie integralności protokołu.

źródło: Somfy