PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2013-08-05
Rolety zewnętrzne - skuteczna ochrona przez cały rok
Jedną z najważniejszych funkcji rolet zewnętrznych jest ochrona przed przegrzaniem latem.

VELUX Polska Sp. z o.o.
ul. Krakowiaków 34
02-255 Warszawa

tel. 22 337 70 00
fax 22 337 70 90
kontakt@velux.pl
www.velux.pl

» więcej o firmie
Rolety zewnętrzne do okien dachowych pełnią w domu wiele funkcji - od ochrony prywatności, poprawy bezpieczeństwa, po ochronę przed przegrzaniem, hałasem czy uszkodzeniem mechanicznym. I co najważniejsze są skuteczne przez cały rok.  Warto zastanowić się nad ich montażem już na etapie projektowania domu.

Jedna roleta - wiele funkcji

Jedną z najważniejszych funkcji rolet zewnętrznych jest ochrona przed przegrzaniem latem. Zasada działania jest prosta - rolety blokują dostęp promieni słonecznych do szyby i chronią wnętrze przed nadmiarem ciepła. Ich skuteczność potrafi być bardzo wysoka, na przykład rolety VELUX zatrzymują 95 proc. ciepła obniżając odpowiednio temperaturę we wnętrzu. Dlatego mogą być alternatywą dla drogiej i energochłonnej klimatyzacji. Warto również wiedzieć, iż rolety nie tylko bardzo dobrze sprawują się latem, lecz także izolują dodatkowo okna w zimie zapobiegając stratom ciepła. Ponadto posiadają wiele funkcji, które pozwolą każdemu poczuć się bezpiecznie i komfortowo na poddaszu, bez względu na porę roku. Na pewno utrudnią włamywaczowi wtargnięcie do wnętrza. Dzięki roletom poddasze stanie się ciche i przytulne. Chronią przed hałasem z zewnątrz, tłumią odgłosy padającego deszczu i dodatkowo zabezpieczą szybę przed uszkodzeniami mechanicznymi spowodowanymi na przykład gradem. Roleta umożliwia uzyskanie efektu zaciemnienia w dzień, co może być niezwykle przydatne w sypialniach najmłodszych dzieci.


Rolety zewnętrzne solarne VELUX SSL

Konstrukcja rolety

Roletę zewnętrzną montuje się na ramie okna, dlatego nie ogranicza ona możliwości obrotu skrzydła okiennego i umożliwia zatrzymanie go w dowolnej pozycji. Okno może być uchylone przy całkowicie lub częściowo zasuniętej rolecie. Można je również obrócić o 180o, zablokować i umyć szybę zewnętrzną od wewnątrz pomieszczenia.

Konstrukcja rolet pozwala na ich idealne dopasowanie do okien dachowych. Przykładem są rolety VELUX. Ich pancerz wykonany jest z wysokiej jakości aluminium, którego wypełnienie stanowi dobrze izolująca pianka poliuretanowa. Dzięki nowoczesnej konstrukcji i atrakcyjnemu wzornictwu dobrze harmonizują z każdym rodzajem pokrycia dachowego. Ich wzornictwo zostało nagrodzone wyróżnieniem RedDot design Award 2012, a także IF Product Design Award 2012. Są w kolorze szarym RAL 7043 pasującym do zewnętrznego oblachowania okna VELUX. Istnieje również możliwość zamówienia rolet wykonanych z innych materiałów, jak tytan-cynk lub miedź.

Elektryczna, solarna, na korbkę

Rolety mogą być otwierane manualnie za pomocą korbki (np. VELUX SCL) lub elektrycznie (np. VELUX SML), natomiast ciekawostką jest roleta na baterię słoneczną (np. VELUX SSL), która nie wymaga żadnego dodatkowego źródła zasilania.


Roleta zewnętrzna VELUX i dotykowy panel sterowania

„Elektryczne rolety są niezwykle wygodne w obsłudze, montuje się je na dowolnym etapie użytkowania domu. Klasyczne elektryczne wymagają podłączenia do prądu, zaś solarne mogą działać całkowicie niezależnie dzięki wbudowanej baterii słonecznej" - komentuje Agata Sołdatow, Product Manager VELUX Polska.

Roleta VELUX na baterię słoneczną posiada wbudowany w górnej części kasety kolektor słoneczny. Naładowana bateria umożliwia 100 cykli obsługi, a zabezpieczenie przed pełnym jej rozładowaniem powoduje, że w akumulatorze zawsze pozostaje tyle energii, aby podnieść roletę do góry. W roletach elektrycznych zarówno zasilanych tradycyjnie, jak i na baterię słoneczną dużym udogodnieniem jest pilot działający na fale radiowe w systemie io-homecontrol®, który umożliwia programowanie rolet. Roletami można sterować z dowolnego miejsca w domu, a także mogą być zintegrowane z innymi instalacjami domowymi, jak brama garażowa czy ogrzewanie. Piloty w standardzie są dostarczane z oknami elektrycznymi, ale jeśli ich nie mamy, można dokupić je oddzielnie.

Roleta zewnętrzna czy markiza?

Zarówno rolety zewnętrzne, jak i markizy montuje się na zewnątrz okna, ale różnią się one konstrukcją i funkcjami, jakie spełniają. Markizy służą ochronie przed przegrzewaniem i używa się ich tylko w lecie, zaś rolety zewnętrzne są bardziej uniwersalne i są użyteczne przez cały rok. Zatem, decydując się na któryś z produktów, należy rozważyć jego funkcje.


Wielofunkcyjny pilot VELUX

Montaż rolety - ważna decyzja już na etapie projektowania

Już na etapie projektowania domu warto zastanowić się, czy planujemy zakup rolet w przyszłości. „Wprawdzie roletę zewnętrzną można zamontować w dowolnym momencie na oknie połaciowym, jednak jeśli zdecydujemy się na zamontowanie rolety zasilanej elektrycznie i nie doprowadzimy do okna prądu, to potem czeka nas większy remont - kucie ściany i układanie dodatkowych przewodów" - wyjaśnia Agata Sołdatow. Problemu tego nie mamy w przypadku rolet obsługiwanych manualnie lub zasilanych energią słoneczną. Jeśli mamy w domu okna zainstalowane jedno nad drugim trzeba pamiętać, żeby użyć do montażu kołnierzy o szerszym rozstawie, inaczej roleta na oknie zainstalowanym poniżej po prostu się nie zmieści. Ponadto montaż rolety zewnętrznej wymaga pomocy specjalisty - dekarza, którego trudniej będzie zatrudnić po zakończeniu prac na dachu. W związku z tym lepiej zamontować roletę jednocześnie z oknem do poddaszy.

Na co zwracać uwagę przy zakupie rolet?

Warto wybierać produkty markowe. Gwarantuje to wieloletnie, bezawaryjne funkcjonowanie, a w przypadku problemów, sprawny serwis i doradztwo techniczne. Kluczowe jest też właściwe dopasowanie rolety zewnętrznej do okna do poddaszy. Wszystkie rolety VELUX pasują idealnie do okna, gdyż zamawia się je pod jego rozmiar, odczytując symbol okna z jego tabliczki znamionowej.

Wakacyjna promocja VELUX

Do 31 października br. kupując rolety elektryczne SML lub solarne SSL VELUX można otrzymać gratis pilot wielofunkcyjny lub dotykowy panel sterowania. Ten pierwszy przysługuje w przypadku zakupu dwóch rolet, drugi zaś za nabycie czterech sztuk. Otrzymany produkt umożliwi zaawansowane programowanie rolet. Będzie można nimi sterować z dowolnego miejsca w domu, a także zintegrować ich działanie z innymi instalacjami domowymi, jak brama garażowa czy ogrzewanie działającymi w systemie domu inteligentnego io-homecontrol®.

Więcej szczegóły na temat oferty promocyjnej na stronie http://www.velux.pl/KLR200.

Zdjęcie główne:
Salon na poddaszu z roletami zewnętrznymi VELUX
fot. VELUX
Informacje o Grupie VELUX

Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz świetlików wraz z rozwiązaniami przeznaczonymi do płaskiego dachu. VELUX oferuje również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, produkty izolacyjne oraz do zdalnego sterowania, a także panele solarne przeznaczone do montażu na dachu. Grupa VELUX posiada swoje fabryki w 11 krajach, a przedstawicielstwa handlowe w blisko 40 krajach. Jest jedną z najsilniejszych marek na światowym rynku materiałów budowlanych, a jej produkty są sprzedawane niemal na całym świecie. W Grupie VELUX zatrudnionych jest około 10 tys. osób, a jej właścicielem jest VKR Holding A/S. Więcej informacji na stronie www.velux.com.

Informacje o VELUX w Polsce
Firma VELUX Polska, będąca częścią Grupy VELUX, jest obecna na polskim rynku od 1989 roku. Biuro handlowe VELUX Polska funkcjonuje od 1990 roku. Pierwszą fabrykę w Gnieźnie otwarto w 1998 roku, a kolejna powstała w 2003 roku w Namysłowie. Wszystkie fabryki w Polsce otrzymały certyfikat jakości ISO 9001 oraz ISO 14001 zgodności produkcji z zasadami ekologii, jak również OHSAS 18001 z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Zatrudnienie VELUX w Polsce systematycznie rośnie, obecnie w fabrykach i spółce handlowej pracuje ponad 1 520 osób.

źródło: Velux