PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2012-10-29
Zatrzymaj ciepło w domu
O skutecznym zabezpieczeniu przed niską temperaturą panującą na zewnątrz, możemy zdecydować już na etapie projektowania domu.

SOMFY Sp. z o. o.
ul. Marywilska 34 J
03-228 Warszawa

tel. 22 509 53 00
fax 22 509 53 01
www.somfy.pl

» więcej o firmie

Wraz z nadejściem chłodniejszego sezonu, częściej myślimy o zabezpieczeniu domu przed zimą. Najwięcej ciepła często ucieka przez okna. Dlatego też chcąc poprawić bilans energetyczny domu, warto pomyśleć o roletach wyposażonych w automatykę.

Każdy dom w różnym stopniu traci część energii cieplnej. Przez same okna ucieka w domu jednorodzinnym od 15 do 25% energii. Dlatego też z punktu widzenia energooszczędności istotny jest współczynnik przenikania ciepła. W Polsce klienci przeważnie kupują okna, których współczynnik przenikania ciepła nie jest większy niż 1,4 W/m2K. Natomiast w domach energooszczędnych wynosi on przeważnie 0,8 W/m2K. Jednak nawet najlepsze okna nie chronią dostatecznie przed ucieczką ciepła. Dlatego też warto zainwestować w dobre osłony okienne. Rolety, to obok dobrego okna, jeden z czynników decydujących o energooszczędności budynku.


O skutecznym zabezpieczeniu przed niską temperaturą panującą na zewnątrz, możemy zdecydować już na etapie projektowania domu, wybierając odpowiednie rozwiązania techniczne. Tradycyjne zasłony nie zapewnią skutecznej ochrony cieplnej, znacznie lepiej sprawdzą się rolety i okiennice. Odpowiednio dobrane rolety, nie dość, że stanowią ochronę przed włamaniem, to sprzyjają racjonalnemu korzystaniu z ciepła. Zainstalowanie ich powoduje, że możemy zaoszczędzić do 40% ciepła, traconego przez okna. Rolety tworzą dodatkową, szczelną warstwę izolacyjną, chroniąc nas nie tylko od mrozu, ale i od silnego, chłodnego wiatru. By wykorzystać maksymalnie ich potencjał, warto wyposażyć je w systemy automatyki. Wówczas dzięki samoczynnej reakcji na zmieniające się warunki atmosferyczne rolety nie wymagają obsługi i zapewniają pełen komfort.

Jak podaje European Solar Shading Organization dzięki automatyce możemy dodatkowo zaoszczędzić jeszcze 10% ciepła. Automatyka pozwala na zachowanie odpowiedniego ciepła wewnątrz domu i utrzymanie w nim pożądanej temperatury, oszczędzając tym samym pieniądze na ogrzewaniu. Zimą kiedy okno jest odsłonięte, pomieszczenie maksymalnie się nagrzewa. Rolety zamykają się automatycznie, kiedy zapada zmierzch, by zatrzymać nagromadzone podczas dnia ciepło wewnątrz budynku. W lecie z kolei można zautomatyzować działanie osłon przeciwsłonecznych w zależności od nasłonecznienia, aby zachować naturalny chłód w pomieszczeniach i ochronić wystrój wnętrza przed promieniowaniem słonecznym.


Kolejne korzyści automatyki domowej i rozwiązań inteligentnych to oszczędność i ekologia. Technologia ta w wymierny sposób przyczynia się do zmniejszenia zapotrzebowania budynku na energię, a zastosowana w skali makro może znacząco wpłynąć na redukcję emisji CO2 do atmosfery. Rozwiązanie to pozwala na dostosowanie intensywności oświetlenia do pory dnia lub poziomu nasłonecznienia, dzięki czemu udaje się zaoszczędzić energię elektryczną, co wyraźnie przekłada się na koszty zużycia prądu. Takie korzyści zapewniają technologie takie jak io-homecontrol czy też RTS, dostępne w Somfy. System ten jest dwukierunkowym protokołem radiowym zapewniającym przekaz informacji zwrotnych. Dzięki temu firma Somfy stworzyła oryginalne funkcje ułatwiające integracje, uruchomienie i kontrolę instalacji.

Na przykład dostępny scenariusz „Dom" umożliwia zamknięcie wszystkich drzwi i okien jednym kliknięciem. Po każdym wykonaniu zadania użytkownik dostaje komunikat zwrotny i dowiaduje się, że polecenie, które wysłał, zostało przyjęte i wykonane. Ponadto, w każdej chwili może poznać stan urządzeń: otwarte, zamknięte, wyłączone lub włączone.

Możemy także ustawić scenariusz czasowy według własnych upodobań. Wówczas na przykład rolety zamykają się do połowy o zachodzie słońca, a po 15 minutach zamykają się całkowicie, izolując tym samym jak najwcześniej okno przed utratą ciepła i nocnym chłodem. Rano według ustalonych godzin pobudki domowników, rolety w sypialniach podnoszą się do połowy. Z kolei na dole w kuchni i jadalni, aby zapewnić w tych miejscach dostateczną ilość światła, podnoszą się całkowicie.

Przy scenariuszu warunkowym pogodowym w chłodne dni przy mocnym nasłonecznieniu roleta przymyka się do połowy, aby zapewnić komfort wizualny. Zamyka się tylko wtedy gdy w pomieszczeniu nie jest zbyt zimno. W przeciwnym razie pozostaje otwarta, aby wykorzystać energię słoneczną do dogrzania pomieszczeń.

W dowolnym momencie użytkownik może także przejąć ręczną kontrolę nad automatyką, jeśli chce ją wyłączyć na chwilę lub też zmienić ustawienia. Jeśli rozważamy budowę domu z instalacją inteligentną to najlepiej na jego budowę zdecydować się już przy wyborze projektu. Wówczas łatwiej poprowadzić niezbędne okablowanie.



SOMFY
- Societé d'Outillage et de Mécanique de Faucigny (Zakład Mechaniki Precyzyjnej w Faucigny) to światowy lider w produkcji napędów i systemów sterowania do zewnętrznych i wewnętrznych osłon przeciwsłonecznych, żaluzji, rolet i bram.

Firma powstała w 1960 roku w Clues we Francji. Od tego czasu  rozwinęła swoją obecność już w 54 krajach na świecie. Spółka posiada 68 filii, 56 przedstawicielstw i biura na wszystkich kontynentach. Jest notowana na giełdzie papierów wartościowych EURONEXT w Paryżu.

W Polsce spółka istnieje już od 15 lat. Wysoka jakość produktów Somfy jest doceniana przez 270 milionów użytkowników i 32 000 klientów profesjonalnych na całym świecie. Produkcja roczna napędów wynosi około 7 milionów sztuk, a roczne obroty przekraczają 720 milionów euro. Dziennie produkowanych jest 4 miliony elementów i 32 000 napędów, a co 5 sekund instaluje się 1 napęd SOMFY.

Dzięki prowadzeniu polityki innowacyjnej i ekspansji geograficznej, Somfy realizuje strategię, która ma zapewnić wewnętrzny i zewnętrzny rozwój oraz wzrost rentowności firmy.

Ważniejsze daty SOMFY:

1960 Narodziny SOMFY
1961 Pierwszy silnik rurowy
1981 Pierwsza automatyka słoneczno-wiatrowa
1969 Pierwsza filia SOMFY poza Francją - Tübingen Niemcy
1996 Powstanie filii w Polsce

źródło: Somfy