PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2012-08-07
Ochrona przed słońcem
Rozwiązaniem ograniczającym nadmiernie nagrzewanie latem pomieszczeń są markizy, rolety i żaluzje wyposażone w systemy automatycznego sterowania.

SOMFY Sp. z o. o.
ul. Marywilska 34 J
03-228 Warszawa

tel. 22 509 53 00
fax 22 509 53 01
www.somfy.pl

» więcej o firmie

W tak upalnie dni wakacyjne, kiedy promienie słońca nadmiernie nagrzewają pomieszczenie, istotne staje się dozowanie ilości słońca. Rozwiązaniem w tym zakresie są  markizy, rolety i żaluzje, wyposażone w systemy automatycznego sterowania. Zapobiegają one przegrzaniu pomieszczeń i chronią meble przed promieniami słonecznymi, również podczas nieobecności domowników.

Najwięcej ciepła przedostaje się do naszych mieszkań przez okna. Przyjemne ciepło zimą, latem zamienia się w nieznośny żar.  Zapewniając sobie skuteczną ochronę przeciwsłoneczną uzyskujemy wyższy komfort użytkowania pomieszczeń i ograniczamy zapotrzebowanie na naturalną klimatyzację.

O skutecznym zabezpieczeniu przed wysoką temperaturą panującą na zewnątrz, możemy zdecydować już na etapie projektowania domu, wybierając odpowiednie rozwiązania techniczne. Tradycyjne zasłony nie zapewnią skutecznej ochrony przeciwsłonecznej, znacznie lepiej sprawdzają się żaluzje, rolety i okiennice. By wykorzystać maksymalnie potencjał tych osłon, warto wyposażyć je w systemy automatyki pogodowej. Dzięki samoczynnej reakcji na zmieniające się warunki atmosferyczne rolety nie wymagają obsługi i zapewniają pełen komfort.


Gdy słońce za bardzo grzeje, czujnik słoneczny uruchamia zasłonięcie okien, bez angażowania w to domowników. Pozwala na zachowanie odpowiedniego chłodu wewnątrz domu  i utrzymanie w nim żądanej temperatury, oszczędzając tym samym pieniądze na działaniu klimatyzatora. Ponadto także meble, dywany i sama podłoga są stale chronione przed promieniami słonecznymi. Jest to szczególnie przydatna opcja w czasie nieobecności w domu.

Latem roleta bądź zasłona jest zamykana automatycznie, kiedy słońce zaczyna świecić w okno. Zimą można bardzo łatwo wyłączyć sterowanie przez czujnik, zostawiając okno odsłonięte, dzięki czemu w słoneczny dzień pomieszczenie maksymalnie się nagrzewa.  Rolety zamykają się automatycznie, kiedy zapada zmierzch, by zatrzymać nagromadzone podczas dnia ciepło wewnątrz budynku. Z kolei aby zachować naturalną wentylację, rolety i okna dachowe otwierają się po zacienionej stronie.

Dzięki rozwiązaniu jakie oferuje firma Somfy można zapobiegać także odbijaniu się światła na ekranie telewizora lub komputera praktycznie nie wstając z miejsca - poprzez łatwą regulację żaluzji. Specjalnie zaprojektowana rolka scroll na pilocie umożliwia tak precyzyjną regulację kąta położenia lameli jakby robiono to ręcznie.

Warto pamiętać, iż pomimo tego, że roletę można zamontować na istniejącym już oknie, to musimy jednak wziąć pod uwagę, że jeśli zdecydujemy się na zamontowanie rolety zasilanej elektrycznie i nie doprowadzimy do okna prądu, to później będziemy zmuszeni położyć przewody pod tynkiem.

Idealnym rozwiązaniem do modernizacji i nowego budownictwa jest sterowanie bezprzewodowe, które redukuje wydatki instalacyjne a rozszerzenie konfiguracji lub jej zmiana są możliwe w każdym momencie eksploatacji.

Najprostszy napęd uruchamia się przełącznikiem ściennym. Można też zastosować napęd z pilotem umożliwiającym zdalne sterowanie roletami. Na rynku są dostępne modele bardzo proste - pozwalające na otwieranie rolet w jednym oknie, przez bardziej skomplikowane (otwierające kilka rolet lub wszystkie), aż po inteligentne sterowniki. Można je tak zaprogramować, że będą otwierały i zamykały rolety w wybranych oknach o określonych porach. Dodatkowym wyposażeniem rolet mogą być np. czujniki temperatury, nasłonecznienia, opadów oraz siły wiatru.

Warto przy tym wybierać produkty markowe - gwarantuje to wieloletnie, bezawaryjne funkcjonowanie, a w przypadku problemów sprawny serwis i doradztwo techniczne.

Autorem artykułu są eksperci Somfy