PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2011-08-30
Technologie przyszłości w podwrocławskiej Lumina House
W Luminie zaprojektowano zewnętrzne okiennice przesuwne Schüco ALB, gdyż zapewniają one kompleksową ochronę przeciwsłoneczną.

Schüco International Polska Sp. z o.o.
ul. Żelechowska 2
96-321 Siestrzeń

tel. 46 858 32 00
fax 46 858 32 01
schueco@schueco.pl
www.schueco.pl

» więcej o firmie

Budowa niskoenergochłonnego domu w podwrocławskiej Długołęce powoli dobiega końca. Gotowe są już elewacje zewnętrzne i instalacje wewnętrzne. Obiekt, w którym zastosowano wysokoefektywne technologie solarne i bardzo ciepłą stolarkę z serii Schüco AWS, będzie się wyróżniał bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię końcową - zaledwie 39,7 kWh/(m2/rok).

O technologiach przyszłości zastosowanych w Luminie rozmawiamy z dr inż. Andrzejem Polijaniukiem, dyrektorem ds. marketingu i produktu w firmie Schüco International Polska Sp. z o.o.


Projekt LUMINA House
Fot. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

- Projekt Lumina powstał w oparciu o ideę poszanowania nieodnawialnych źródeł energii. Przewidziano w nim dość nietypową instalację solarną....

W takim domu absolutnie nie mogło zabraknąć instalacji pozwalających jak najlepiej wykorzystać darmową energię ze słońca. Nowoczesna architektura budynku, z dużą ilością okien dachowych, wymagała specjalnych rozwiązań projektowych. Najlepszym rozwiązaniem okazało się połączenie ochrony przeciwsłonecznej z instalacją fotowoltaiczną. Nad drzwiami tarasowymi, od nasłonecznionej strony południowo-zachodniej zostaną zamontowane moduły fotowoltaiczne Schüco o łącznej powierzchni ok. 5.4 m2. „Daszek solarny" z wbudowanymi polikrystalicznymi modułami fotowoltaicznymi Schüco nie tylko pozwala na uzysk energii elektrycznej w wysokości 460 kWh rocznie, lecz również chroni pomieszczenia z wielkoformatowymi przeszkleniami przed nadmiernym nasłonecznieniem. Ramy anodowane na kolor czarny oraz ciekawa estetyka paneli gwarantują trwałość i spójny efekt wizualny.


Moduł fotowoltaiczny Schüco w anodowanej ramie aluminiowej
Fot. Schüco

- Kolejnym elementem ochrony przeciwsłonecznej są okiennice przesuwne. Dlaczego wybrano właśnie taki rodzaj przesłon?

W Luminie zaprojektowano duże powierzchnie przeszkleń, które mają służyć maksymalnemu doświetleniu pomieszczeń i stworzeniu przestrzennego efektu wewnątrz budynku. Zwiększona intensywność promieniowania słonecznego w sezonie letnim może jednak powodować niepożądany efekt olśnienia i przegrzewanie pomieszczeń, co generuje koszty wentylacji i klimatyzacji. Zaproponowaliśmy zewnętrzne okiennice przesuwne Schüco ALB, gdyż zapewniają one kompleksową ochronę przeciwsłoneczną i korespondują z ciekawą architekturą budynku. Połączone z centralnym systemem sterowania będą przesuwane do dowolnego położenia, w zależności od położenia słońca. Cicha praca systemu jezdnego oraz możliwość zdalnego sterowania dodatkowo zwiększają funkcjonalność i wygodę użytkowania przesłon.


dr inż. Andrzej Polijaniuk
Fot. Schüco

- W Luminie użyto okien i drzwi systemach aluminiowych Schüco. Czym był podyktowany wybór akurat takiej stolarki?

W ramach programu Energy3 przewidującego projektowanie osłon budynku pozwalających na oszczędzanie energii, pozyskiwanie energii oraz zarządzanie energią projektanci Schüco stworzyli system aluminiowy odpowiadający współczesnym wymogom budownictwa energooszczędnego. Łączy on w sobie trzy kategorie, które do tej pory pozornie się wykluczały: ekologiczność, komfort użytkowania oraz estetykę. Węższe, a zarazem bardzo stabilne profile okienne, charakterystyczne dla serii okien aluminiowych Schüco AWS oraz drzwi przesuwne z serii Schüco ASS, pozwalają zwiększyć powierzchnię szyby i emisję światła do wnętrza, co w pełni odpowiada założeniom projektowym Luminy. Ich szczególną zaletą jest zoptymalizowany współczynnik przenikania ciepła dla ram Uf przy niewielkiej zewnętrznej szerokości profili.


Lumina House w budowie.
Fot. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

- W jaki sposób okna i drzwi w Luminie pomagają oszczędzać energię?

Drzwi i okna w Lumina House zostały zaprojektowane w oparciu o różę wiatrów. Największe powierzchnie przeszkleń zlokalizowano od nasłonecznionej strony południowo-zachodniej i północno-zachodniej. Opracowane specjalnie na potrzeby projektu Lumina okna pionowe zamontowane od północnego zachodu zrealizowano w systemie Schüco AWS 75 SI ze zmodyfikowaną uszczelką środkową, przekładkami z pianką izolacyjną oraz zwiększoną izolacyjnością w strefie krawędzi szyby o współczynniku Ug=0,5 W/m2K. Okna te cechują się doskonałymi parametrami cieplnymi na poziomie Uw ≥0,9 W/m2K a dzięki temu stanowią doskonałą barierę termiczną dla intensywnego ciepła słonecznego latem i chłodu zimą. Natomiast od strony południowo - zachodniej, zaplanowano wyjście na ogród z drzwiami przesuwnymi, które musiały być zaprojektowane w sposób gwarantujący jak najlepsze parametry szczelności i termoizolacyjności (Ud [ 1,3 W/m2K). Takie rozwiązanie zostało podyktowane faktem, że w tym rejonie jesienią i zimą wiatry wieją właśnie z tego kierunku. Drzwi Schüco ASS 70.HI doskonale nadawały się do tego celu, ze względu na przekładki termiczne i niski, bardzo dobrze termoizolowany próg, który zapobiega powstawaniu stref zimna na poziomie podłogi.


Lumina House w budowie
Fot. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Zdjęcie główne:
Lumina House w budowie.
Fot. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG
Schüco - Zielona Technologia dla Błękitnej Planety

Oznacza to czystą energię z okien i systemów solarnych oraz wkład Schüco w ochronę środowiska dzięki zastosowaniu przyszłościowych powłok budynków. Dokładniej mówiąc, Energy3 to: oszczędzanie energii - pozyskiwanie energii - zarządzanie energią. Systemy okienne i fasady firmy Schüco o optymalnej izolacyjności cieplnej nie tylko oszczędzają energię, lecz również pozyskują ją dzięki wydajnym systemom solarnym. W rezultacie powstaje nadwyżka energii, którą można efektywnie wykorzystać dzięki inteligentnemu zarządzaniu. Umiejętne gospodarowanie energią odnosi się zarówno do pełnionych przez budynek funkcji, jak i życia codziennego. Jest to znaczący krok w kierunku samowystarczalności energetycznej, która zapewni przyszłym pokoleniom bezpieczną przyszłość.

Firma Schüco, z ponad 5 000 pracownikami oraz 12 000 firmami partnerskimi, aktywnie działa w ponad 75-u krajach na całym świecie. W 2010 roku osiągnęła roczny obrót na poziomie 2,35 miliardów Euro.

źródło: Schüco