PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2023-04-13
Ekologiczny dom dzięki inteligentnym technologiom. Somfy świętuje Dzień Ziemi
Somfy podpowiada, jak inteligentna technologia może sprawić, by nasz dom był bardziej przyjazny środowisku.

SOMFY Sp. z o. o.
ul. Marywilska 34 J
03-228 Warszawa

tel. 22 509 53 00
fax 22 509 53 01
www.somfy.pl

» więcej o firmie

Coraz bardziej postępujące zmiany klimatyczne to jedno z największych wyzwań współczesności. Jak możemy się z nim zmierzyć? Wprowadzanie ekologicznych rozwiązań warto zacząć już od własnych czterech kątów, dlatego z okazji Dnia Ziemi, marka Somfy podpowiada, jak inteligentna technologia może sprawić, by nasz dom był bardziej przyjazny środowisku.   

Sektor budownictwa mieszkalnego zużywa 40% energii w Europie i odpowiada za 35% produkcji CO2 w UE, a tylko 1% z europejskich budynków jest obecnie remontowanych w celu zmniejszenia zużycia energii*. Dlatego to właśnie budynki zasługują na szczególną uwagę pod kątem wydajności energetycznej i emisyjności. Zbliżające się święto Dnia Ziemi, które wypada już 22 kwietnia, to idealny czas do zastanowienia się, co możemy zrobić, by ograniczyć wpływ naszego gospodarstwa domowego na środowisko?

Izolacja okien

Okna są głównym źródłem energii słonecznej w domu. To one mają największy wpływ na temperaturę wewnątrz pomieszczeń w poszczególnych porach roku. Eksperci podają, że przez drzwi i okna możemy stracić nawet od 20 do 30% ciepła czy chłodu. Dlatego, aby zmniejszyć zużycie energii, przyjrzyjmy się stanowi izolacji naszych okien. Im mniejszy współczynnik przenikania ciepła (Uw), podawany w W/m²K, tym większe właściwości izolacyjne.  

Zautomatyzowane osłony przeciwsłoneczne

Kolejną przyczyną wysokiego zużycia energii w budynkach jest ich przegrzewanie, a co za tym idzie  konieczność korzystania z energochłonnych urządzeń chłodzących. Według badań Guidehouse, którego wyniki zostały opublikowane wiosną 2022 roku przez ES-SO (European Solar Shading Organisation), technologia inteligentnego zacieniania może zmniejszyć zużycie energii chłodniczej w europejskich budynkach nawet o 60% do 2050 r., pomimo zmiany klimatu i rosnących temperatur**. Rozwiązanie to ma potencjał, aby zapobiec emisji do 100 milionów ton CO2 i zaoszczędzić do 285 miliardów euro**! Zautomatyzowane osłony przeciwsłoneczne stają się dziś niezbędne do ochrony mieszkań przed upałami, a także są bardzo przydatne w walce z globalnym ociepleniem.

Możemy również wyposażyć nasze rolety zewnętrzne w napędy zasilane energią słoneczną (np. RS100 io solar) i połączyć je z centralą Tahoma Switch, by wygodnie sterować nimi za pomocą smartfona. Dzięki temu rozwiązaniu zaplanujemy otwieranie i zamykanie osłon tak, by jak najlepiej zarządzać naturalnym oświetleniem oraz by uzyskać jak największy komfort termiczny, latem obniżając temperaturę w pomieszczeniach o 4 do 7°C***, zmniejszając przy tym potrzebę włączania wentylatorów czy klimatyzacji i ograniczając nasz wpływ na środowisko.

Kontrola nad oświetleniem i domowymi urządzeniami

System inteligentnego domu pomoże nam także kontrolować stan oświetlenia oraz domowych urządzeń elektrycznych. Wystarczy podłączyć wtyczkę Plug io do gniazda sieciowego, wgrać ją do naszego systemu smart home, a następnie podpiąć do niej elektryczne wyposażenie. Dzięki temu, wychodząc z domu, w łatwy sposób możemy sterować zdalnie naszym domowym sprzętem z pozycji smartfonu, dbając o to, by nie pozostawał uruchomiony bez potrzeby.

Produkty zaprojektowane z myślą o planecie

Wiele produktów wykorzystujących najnowszą technologię pomaga nam dbać o ekologię na co dzień. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, w jaki sposób one powstały i czy są przyjazne naszej planecie. Obecnie, 65,9% sprzedawanych produktów przez Somfy posiada znak Act For Green, oznaczający, że są zaprojektowane ekologicznie! Co to oznacza? Mają one zadeklarowany i zweryfikowany ślad węglowy przez PEP Ecopassport®, międzynarodowy program referencyjny dla deklaracji środowiskowych produktów z branży elektrycznej, elektronicznej i grzewczo-chłodniczej. Niezależna firma konsultingowa specjalizująca się w strategii niskoemisyjnej i adaptacji do zmian klimatu, CARBONE 4, obliczyła, że rozwiązania Somfy unikają dwa razy więcej emisji CO2, niż wytwarzają w ciągu całego cyklu życia****.


______

* https://www.consilium.europa.eu/en/infographics/renovation-wave/

** http://es-so.com/new/355-guidehouse-study-on-results-on-adaption-of-buildings-to-climate-change-and-overheating

*** Symulacje Somfy realizowane przy wsparciu Carbone 4, niezależnej firmy konsultingowej, specjalizującej się w strategii niskoemisyjnej i adaptacji do zmian klimatu. Wyniki różnią się w zależności od wielkości domu, jego geolokalizacji, roku budowy i wyposażenia okien (rolety, zewnętrzne żaluzje).

**** Średnia z 6 badanych krajów: Niemcy, Francja, Belgia, Polska, Hiszpania, Włochy. Jest to różnica pomiędzy emisją CO2 spowodowaną przez produkcję i użytkowanie produktów Somfy a emisją CO2, której udało się uniknąć, dzięki automatyzacji rolet w krajach reprezentujących 80% sprzedaży produktów Somfy.