PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2022-08-08
Bezpieczny dom podczas urlopu? Pomogą urządzenia smart home
Posiadając inteligentny system bezpieczeństwa, możemy sterować nim z dowolnego miejsca na świecie. W czasie rzeczywistym możemy ...

SOMFY Sp. z o. o.
ul. Marywilska 34 J
03-228 Warszawa

tel. 22 509 53 00
fax 22 509 53 01
www.somfy.pl

» więcej o firmie

90 proc. respondentów uważa, że kluczową funkcją smart home jest zwiększenie bezpieczeństwa w domu czy mieszkaniu pod ich nieobecność1. Z pomocą przychodzą smart alarmy i kamery oraz, cieszące się coraz większą popularnością, produkty, dzięki którym możemy symulować obecność domowników.

Sezon urlopowy w pełni. W czasie wakacyjnych wycieczek potrzebujemy przede wszystkim odpoczynku i zapomnienia o problemach dnia codziennego. Nikt więc nie chce, by wyjazd zepsuła mu troska o pozostawiony bez opieki dom. Dzięki urządzeniom smart home swoje lokum można mieć pod stałą kontrolą, a nawet odstraszyć nieproszonych gości.

Dobry alarm to podstawa

W 2021 roku, według danych zebranych przez jednostki organizacyjne Policji, stwierdzono 71 625 kradzieży z włamaniem2. Nic dziwnego, że sprawy bezpieczeństwa Polacy traktują szczególnie poważnie. W trakcie urlopu chcemy odpocząć, a nie dodatkowo obciążać się kwestiami związanymi z zabezpieczeniem mieszkania. Z pomocą przychodzą rozwiązania smart home, które pozwalają mieć nasz dom pod stałym nadzorem.

Jaki smart alarm wybrać? Przede wszystkim dopasować go do swoich potrzeb i stworzyć (lub kupić już gotowy) taki zestaw, który w pełni będzie nam odpowiadał. Warto zainteresować się kompletną opcją - z czujnikami wibracji i otwarcia, ruchu, kluczami dotykowymi i syreną alarmową. Do mniejszych mieszkań czy domów możemy wybrać rozwiązania all-in-one, czyli takie, które posiadają wbudowane różne funkcje dozoru. Do większych domów można z łatwością skompletować zestaw, składający się z kamery wewnętrznej i zewnętrznej, syren alarmowych wewnętrznych i zewnętrznych oraz dodatkowych czujników. Takie rozwiązania na polskim rynku zapewnia m.in. marka Somfy. Dodatkowym wyróżnikiem urządzeń producenta jest czujnik wibracji i otwarcia IntelliTAG, który wykrywa pierwsze oznaki włamania. Odróżnia przypadkowe zdarzenia (jak uderzenie piłką podczas zabawy dzieci) od tych, które mogą sugerować wtargnięcie, np. rozwiercanie zamka. Urządzenie także wyczuwa próbę otwarcia okien czy drzwi oraz wszelkie nietypowe drgania, a następnie informuje o tym domowników, wysyłając powiadomienie w aplikacji. Dzięki temu będziemy w stanie szybko zareagować na to, co dzieje się w naszym domu.

Warto również rozejrzeć się za produktami, które zapewnią bezpieczeństwo nawet w przypadku odcięcia zasilania czy internetu. Tu na uwagę zasługuje Somfy One+, który w przypadku braku prądu będzie działał na wbudowanej baterii nawet do 6 godzin. Ponadto, jeśli połączymy nasze urządzenie z produktem znajdującym się w domu naszego sąsiada, zachowamy nadzór nad naszym mieszkaniem. Gdy w naszym domu zabraknie zasilania czy internetu, otrzymamy powiadomienie o niepokojącej sytuacji właśnie za pośrednictwem Somfy One+, działającego w jednej wspólnej sieci Somfy Around. 

Posiadając inteligentny system bezpieczeństwa, możemy sterować nim z dowolnego miejsca na świecie. W czasie rzeczywistym możemy otrzymywać powiadomienia, ale także mieć podgląd online. System alarmowy możemy uzbrajać i rozbrajać, kiedy tylko chcemy - za pomocą kilku kliknięć w smartfonie.

Symulacja obecności

Zabezpieczenie domu dodatkowo wzmocni zdalne sterowanie urządzeniami oraz możliwość tworzenia własnych scenariuszy. Korzystając z takich urządzeń, jak przykładowo centrala TaHoma switch, można zaprogramować nasze smart rolety czy oświetlenie tak, by podczas nieobecności domowników włączały się i wyłączały o określonych porach, symulując tym samym obecność lokatorów.

- Nowoczesne, inteligentne rozwiązania smart home pozwalają użytkownikom spokojnie wypoczywać. Fakt, że zostawiają swój dom pod opieką urządzeń smart, sprawia, że będą mogli błyskawicznie zareagować na najdrobniejsze niepokojące sygnały. Siłą smart domów jest możliwość stałego rozwijania funkcjonalności, dzięki czemu nasze mieszkania dostosowują się do zmieniających się z czasem potrzeb domowników. Dla tych, którzy mimo odpoczynku chcą mieć pod kontrolą swoje cztery ściany, przydatna jest aplikacja na smartfony, w której w każdej chwili można sprawdzić status urządzeń (otwarte/zamknięte/włączone/wyłączone) lub zarządzać nimi. Wielokrotnie słyszeliśmy od naszych klientów, że dzięki włączeniu systemów monitorujących dom mogli z większą swobodą wypocząć w trakcie zasłużonych wakacji - mówi Maciej Gąszczak z Somfy Polska.

Więcej informacji o produktach Somfy można znaleźć na stronie www.somfy.pl.

1 https://www.somfy.pl/nasze-projekty/aktualnosci/2021-11-09-smart-home-coraz-bardziej-popularny-73-proc-respondentow-deklaruje-chec-jego-wdrozenia

2 https://dane.gov.pl/pl/dataset/2737,dane-o-przestepczosci-w-latach-1999-2021/resource/38180/table