PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2022-07-04
Doskwiera upał? 5 sposobów na chłodniejsze wnętrza!
Jak stworzyć właściwy klimat, by przebywanie wewnątrz budynku dawało ukojenie w upalne dni?

AWILUX Sp. z o.o. Sp.k.
ul. Budowlanych 9
64-100 Leszno

tel. 65 525 42 90
fax 65 525 42 91
info@awilux.com
www.awilux.pl

» więcej o firmie

Choć letnie miesiące i temperatury powyżej 30⁰C sprzyjają wakacyjnym rozrywkom, jednocześnie bywają one również uciążliwe. Zbyt wysoka temperatura skutecznie utrudnia możliwość koncentracji, jak i odpoczynku. Jak zatem stworzyć właściwy klimat, by przebywanie wewnątrz budynku dawało ukojenie w upalne dni?

Według opinii naukowców, głównymi czynnikami mającymi wpływ na odczuwanie komfortu podczas przebywania w pomieszczeniu jest rodzaj wykonywanej aktywności, a także odpowiedni dobór odzieży i temperatura otoczenia. Czynniki te mają również wpływ na produktywność oraz dobre samopoczucie.

- Choć ustalenie komfortowej temperatury wewnątrz jest kwestią indywidualnych preferencji, przyjęło się, że jej optymalna wartość powinna wahać się między 19 a 23°C. Wahania związane są m.in. z funkcją pomieszczeń - nie zawsze tak samo niska lub wysoka temperatura w sypialni i w łazience jest pożądana przez mieszkańców. Pamiętajmy, że wraz ze wzrostem temperatury, pogłębia się nasze zmęczenie, a nawet osłabienie, co wprowadza w poczucie dyskomfortu oraz obniża naszą wydajność - mówi Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX, produkującej okna i drzwi w klasie premium.

Co zrobić, kiedy na zewnątrz panują zbyt wysokie temperatury? Wśród doraźnych sposobów poprawy komfortu możemy wymienić zapewnienie możliwie jak największej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, a także korzystanie z urządzeń obniżających temperaturę. Sprawdźmy jednak, jak długofalowo zapewnić komfort we wnętrzach w upalne lato.

Wietrz w nocy

Pomimo dużych upałów w ciągu dnia, temperatury w nocy są znacznie niższe, dlatego tak ważne jest śledzenie aktualnej pogody panującej na zewnątrz. W okresie letnim w niektórych rejonach Polski różnice temperatur w dzień i w nocy sięgają nawet 15° C.

- Skutecznym i łatwym sposobem na ochłodzenie naszego wnętrza jest nocne wietrzenie - tym bardziej, że najlepsza temperatura do nocnego wypoczynku waha się między 18 a 20°C - mówi Rafał Buczek. - Należy jednak pamiętać, że wysoce niezalecanym jest otwieranie okien w bardzo upalne i duszne dni, ponieważ w ten sposób do domu przedostaje się tropikalne powietrze, a temperatura wzrasta - dodaje.

Niestety, są w Polsce regiony, gdzie skuteczne ochłodzenie wnętrza poprzez wietrzenie jest niemalże niemożliwe, ponieważ temperatury na zewnątrz przez zdecydowaną część dnia przekraczają 35°C, a współczynnik wilgotności powietrza wzrasta nawet do 80%. W takich przypadkach zmuszeni jesteśmy do korzystania z urządzeń obniżających temperaturę - wiatraków czy klimatyzacji - która nie zalicza się do rozwiązań ani ekologicznych, ani energooszczędnych.

Nie generuj dodatkowego ciepła

Pracujące przez kilka godzin urządzenia elektroniczne to prawdziwe źródła ciepła w naszych wnętrzach. Długie korzystanie z komputera stacjonarnego, laptopa, a nawet telefonu może podnieść odczuwalną temperaturę w pomieszczeniu, powodując tym samym odczucie dyskomfortu. Dodatkowym generatorem nadmiernego ciepła we wnętrzu jest kuchenka, a dokładniej gotujący się na niej obiad, z którego para nie ma gdzie się ulotnić.

- Aby możliwe było stworzenie takiej przestrzeni, ograniczmy źródła ciepła, które często niepotrzebnie dogrzewają nasze domy. Wybierajmy energooszczędne urządzenia i sprzęt elektryczny, a także korzystajmy z nich świadomie i racjonalnie. W przypadku urządzeń starszej technologii, które podczas użytkowania osiągają bardzo wysokie temperatury, słupek rtęci wewnątrz może niepotrzebnie rosnąć  - mówi ekspert AWILUX.

Zaizoluj wnętrze

Sposobem na obniżenie temperatury w domu podczas upałów jest zachowanie możliwie największej izolacji wnętrza. Zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych, w tym również okien o wysokich parametrach termoizolacyjnych, pozwala zapewnić temperaturę wewnętrzną nie przekraczającą 25°C oraz wilgotności powietrza na poziomie około 30% - 40%.

-  Największą rolę w tym przypadku ogrywa oczywiście izolacja dachu, ale również okien czy ścian. W przypadku takiej lokalizacji domu, która powoduje silną ekspozycję na działanie promieni słonecznych, warto już na etapie projektowym rozważyć możliwość zastosowania nieco jaśniejszych kolorów dachu oraz elewacji - dodaje Rafał Buczek.