PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2020-05-12
Moskitiery do okien elewacyjnych oraz drzwi balkonowych
Moskitiery z założenia chronią mieszkańców przed owadami - ale nie tylko. Stanowią one również zabezpieczenie przed ...

AWILUX Sp. z o.o. Sp.k.
ul. Budowlanych 9
64-100 Leszno

tel. 65 525 42 90
fax 65 525 42 91
info@awilux.com
www.awilux.pl

» więcej o firmie

Moskitiery z założenia chronią mieszkańców przed owadami - ale nie tylko. Stanowią one również zabezpieczenie przed wpadającymi do środka liśćmi, zabrudzeniami, blokują większe powiewy wiatru oraz częściowo powstrzymują deszcz. Ekspert z firmy Awilux, produkującej okna i drzwi podpowiada, co warto wiedzieć na temat rodzajów moskitier i ich działania.

W ofercie Awilux znajdują się moskitiery dopasowane do okien elewacyjnych, drzwi tarasowych, systemów przesuwnych oraz podnoszono-przesuwnych. W zależności od zastosowania wyróżniamy trzy typy moskitier: ramkowe, plisowane oraz przesuwne.

- Moskitiery składają się z aluminiowej ramki oraz siatki wykonanej z włókna węglowego lub materiałów syntetycznych odpornych na czynniki zewnętrze, zarówno atmosferyczne, jak i mechaniczne. Siatki dostępne są w dwóch kolorach - szarym i czarnym - natomiast kolor ramki można dostosować do kolorystyki okna - mówi Rafał Buczek, ekspert z firmy Awilux.


Moskitiera zintegrowana
Fot. Awilux

Moskitiery do okien

Najczęściej stosowanymi moskitierami do okien elewacyjnych są tradycyjne moskitiery ramkowe. Są one montowane do ramy okna za pomocą blaszek dociskających czy zatrzasków. Jej główną zaletą jest konkurencyjna cena i to, że spełnia ona swoje zadanie. Moskitiera ramkowa dostępna w ofercie Awilux po zamontowaniu stanowi integralną część okna. Zaleca się, by na okres zimy zdemontować moskitierę.

- Innym rodzajem moskitier stosowanych w przypadku okien elewacyjnych są moskitiery zintegrowane z roletą. Oczywiście ten rodzaj moskitiery należy zamówić z całym systemem. Wewnątrz skrzynki jest zamontowana rolka, na której jest umieszczona moskitiera. Jest ona zsuwana na prowadnicy w dół. Zaletą jest to, że w dowolnym momencie możemy ją podnieść do góry i schować, bez konieczności całkowitego demontażu - dodaje ekspert Awilux.

Moskitiery do drzwi

Do tradycyjnych drzwi balkonowych jednoskrzydłowych najczęściej wybieraną moskitierą jest moskitiera drzwiowa, czyli umieszczona na ramie, która ma zawiasy i możemy ją otwierać na zewnątrz po otwarciu skrzydła do środka.

- Innym rodzajem moskitier stosowanych w przypadku drzwi tarasowych jest moskitiera przesuwna IST. Dzięki swojej delikatnej formie nie zaburza ona estetyki elewacji. Moskitiery przesuwne posiadają ramkę, która jest przesuwana na prowadnicach, a te montowane są do ramy. Ten rodzaj moskitier stosowany jest w systemach uchylno-przesuwnych. Moskitiera wyposażona jest w specjalne szczotki, które w momencie, gdy ramka moskitiery dojeżdża do ramy okiennej dodatkowo doszczelniają konstrukcję, dzięki czemu owady nie mogą się przedostać między ramą okna a ramką moskitiery. W momencie otwarcia systemu moskitiera przesuwa się na skrzydło bierne, a w momencie zamknięcia - na skrzydło czynne. Tego rodzaju moskitiery w większości przypadków nie demontujemy na czas zimy - tłumaczy Rafał Buczek.

Kolejnym rodzajem moskitiery jest moskitiera plisowana, która najczęściej stosowana jest do systemów podnoszono-przesuwnych. Moskitiera plisowana może zostać schowana w specjalnej kasecie, która zamontowana jest na ramie okiennej. Ten rodzaj moskitiery wyróżnia niski próg, co jest dużą zaletą tego rozwiązania, a także specjalna listwa magnetyczna, która dodatkowo doszczelnia moskitierę. - Konstrukcja moskitiery plisowanej opiera się na dwóch aluminiowych prowadnicach przymocowanych do fasady budynku lub do witryny drzwiowej. W nich porusza się siatka. Ruchoma cześć moskitiery wyposażona jest w uchwyt ułatwiający otwieranie oraz magnesy trzymające ją w pozycji zamkniętej. W zależności od potrzeb mieszkańców oraz konstrukcji okna można zdecydować się na moskitierę zsuwaną do środka lub na boki, a także konstrukcję jedno- lub dwuskrzydłową - dodaje ekspert Awilux.

Jak dbać o moskitierę?

Moskitierę należy regularnie czyścić z kurzu i innych zabrudzeń. W tym celu wystarczy użyć delikatnych detergentów lub mydła. Należy pamiętać, że do czyszczenia siateczek nie stosować ostrych narzędzi, które mogą je uszkodzić.

Warto wiedzieć, że moskitiera nie koliduje z możliwością otwarcia okna i umycia go. Okna w Polsce otwierają się do środka, a moskitiery są stosowane na zewnątrz. Wyjątek stanowią moskitiery ramkowe, które na czas mycia ramy okiennej należy zdjąć, co jest bardzo prostą i szybką czynnością.

Moskitiery można montować do większości okien i drzwi. Wyjątek stanowią rozwiązania o nietypowych kształtach lub o bardzo dużych rozmiarach. Współczesne moskitiery nie zaburzają estetyki i designu okien oraz drzwi. Warto je stosować ze względu na wysoką funkcjonalność - chronią one wnętrza przed niechcianymi insektami, podmuchami wiatru oraz zabrudzeniami z zewnątrz.

źródło: Awilux