PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2019-10-02
Sposoby na zdrowy sen – poznaj korzyści, jakie dają wewnętrzne rolety zaciemniające
Eksperci marki VELUX podpowiadają, jak zapewnić sobie komfortowy sen o każdej porze dnia i nocy.

VELUX Polska Sp. z o.o.
ul. Krakowiaków 34
02-255 Warszawa

tel. 22 337 70 00
fax 22 337 70 90
kontakt@velux.pl
www.velux.pl

» więcej o firmie
Zaciemnienie wnętrza, optymalna temperatura oraz cisza i spokój to czynniki, które zapewniają zdrowy i długi sen - tak wynika z raportu „Barometr zdrowych domów", przygotowanego w 2018 roku na zlecenie grupy VELUX. Europejczycy, którzy śpią w takich warunkach, mają aż o 50% większe szanse na to, by utrzymać zdrowie i pełnię energii o poranku. Ale jak skutecznie kontrolować ilość światła na poddaszu?

Eksperci marki VELUX podpowiadają, jak zapewnić sobie komfortowy sen o każdej porze dnia i nocy.

Dlaczego podczas snu warto ograniczyć ilość światła?

W ciemnych pomieszczeniach śpimy lepiej. Niestety, nie zawsze jednak możemy sobie pozwolić na pełne zaciemnienie wnętrz - nawet jeśli nie zasypiamy w pobliżu włączonego telewizora lub laptopa, często przeszkadzają nam lampy uliczne czy światła przejeżdżających samochodów. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy mamy ochotę na drzemkę w ciągu dnia.

Jak wynika z licznych badań, spanie w oświetlonym pomieszczeniu może przyczyniać się m.in. do zaburzeń hormonalnych oraz depresji. Takie warunki utrudniają też pracę wielu narządów wewnętrznych. Winę za ten stan rzeczy ponosi światło, które zatrzymuje wytwarzanie melatoniny - hormonu produkowanego przez szyszynkę. To właśnie on wpływa na zdrowy i długi sen, gdyż reguluje poziom glukozy, ciśnienie krwi oraz temperaturę naszego ciała. Jeśli więc chcesz się wyspać i zapewnić sobie dobre samopoczucie, zadbaj o odpowiednie zaciemnienie sypialni.


Velux.pl, rolety wewnętrzne zaciemniające Disney & VELUX z kolekcji „Dobranoc"

Pełną kontrolę nad ilością wpadającego światła na poddaszu dają rolety zaciemniające VELUX, które gwarantują aż 99,9% zaciemnienia. Są dostępne w 24 różnych kolorach oraz trzech modelach: manualnym, elektrycznym i solarnym.

W ofercie marki VELUX znajdują się także dwie kolekcje specjalne rolet, którymi możesz sterować manualnie: rolety Colour By You (dostępne w aż 1800 odcieniach!) oraz rolety zaciemniające Disney. Dzięki tym drugim także pokój dziecięcy może być idealne zaciemniony - maluchy śpią w końcu w ciągu dnia, a głęboki i długi sen wpływa pozytywnie na ich rozwój. Takie rolety nie tylko wkomponują się w klimat dziecięcego pokoju i zapewnią długi sen, ale też pobudzą dziecięcą wyobraźnię!

Jak wykorzystać rolety zaciemniające w ciągu dnia?

Jak wykazano w raporcie „Barometr zdrowych domów", aż 37% Europejczyków, którym brakuje światła dziennego, rzadko odczuwa wysoki poziom energii. Jednak ten odsetek spada do 21% w przypadku odpowiedniego poziomu światła. Dlatego w pomieszczeniach wielofunkcyjnych - np. w kawalerce na poddaszu lub sypialni połączonej z gabinetem - sprawdzą się manualne rolety zaciemniająco-plisowane 2 w 1. W zależności od potrzeb ten model umożliwia 98% zaciemnienia lub delikatne rozproszenie światła. A przy okazji jest ciekawą dekoracją okien dachowych!


Velux.pl, rolety wewnętrzne zaciemniające DFD 2 w 1

Rolety zaciemniające a optymalna temperatura na poddaszu

Optymalna temperatura to kolejny ważny czynnik, który poprawia jakość i komfort snu. Przyjmuje się, że najlepsza temperatura do spania to ok. 18°C, choć duże znaczenie mają tu indywidualne preferencje domowników. O ile jednak latem łatwiej o zdrowy sen (czasami wystarczy po prostu otworzyć okno), o tyle w chłodniejszych miesiącach może być znacznie trudniej zadbać o optymalną temperaturę.

Dlatego podczas chłodniejszych nocy przyda Ci się energooszczędna roleta zaciemniająca, która (poza swoją podstawową funkcją) poprawia skuteczność izolacji dachu nawet o 27% (wartości techniczne zgodne z normą EN ISO 12567-2, EN 13363-2 oraz ISO 15099 - efekt zależy od typu okna i parametrów szyby). Dzięki niej część ciepła zostanie w pomieszczeniu, a Ty zaoszczędzisz na ogrzewaniu. Wszystkie rolety zaciemniające VELUX możesz zamontować samodzielnie już w kilka minut dzięki prostemu systemowi Pick&Click!®.

źródło: Velux