PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2012-05-11
Aranżacje okienne. Jak ustrzec się błędów?
Planując, jak ozdobimy nasze wnętrze, kierujmy się przede wszystkim umiarem i zasadą funkcjonalności.

FRANC GARDINER Sp. z o.o.
ul. Składowa 3
58-100 Świdnica

tel. 74 856 37 50
fax 74 856 37 51
office@francgardiner.com
www.e-lotari.pl

» więcej o firmie

Starannie zaaranżowane okno to dopełnienie naszego wnętrza. Zasłony czy rolety tworzą klimat i atmosferę pomieszczenia, nadają styl i mogą wpłynąć na nasz nastrój. Odpowiedni dobór ozdoby okien nie musi wiązać się z wielkimi kosztami, należy jednak pamiętać o kilku podstawowych przykazaniach aranżacji i uzbroić się w wiedzę.

Aranżacja okien, w sposób oczywisty, uzależniona jest od stylu wnętrza. Jeśli posiadamy rustykalny salon, to trudno go sobie wyobrazić bez okien z efektownie udrapowanymi firankami i zasłonami. Natomiast jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami wnętrza nowoczesnego, urządzonego w minimalistycznym stylu, dobierzemy raczej świetnie operujące światłem rolety niż muślinowe firanki.


Siedem grzechów głównych w aranżacji okien

Wzory, wzory, wszędzie wzory... Dekorując pokój musimy pamiętać, że natłok ornamentów spowoduje wrażenie chaosu i przytłoczenia. Podczas dobierania odpowiednich rolet czy zasłon, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na inne tkaniny w pokoju (narzuty, tapicerkę na krzesłach, sofach). Najlepiej jest urządzać wnętrze kompleksowo: jeżeli wykładzina ma bogatą i wzorzystą ornamentykę, wówczas zasłony powinny być jednobarwne lub z pionowymi kolorowymi pasami. Stosując we wnętrzu motywy roślinne, należy pamiętać, aby skala wzoru była podobna. Duże motywy lepiej prezentują się w otoczeniu gładkich spokojnych płaszczyzn, ponieważ ich oddziaływanie jest zdecydowanie bardziej wyraziste. Przerost formy nad treścią jest zawsze niewskazany.

Za ciemne rolety. Jednym z najczęstszych błędów, które popełniamy, jest stosowanie nieodpowiednich tkanin w pokojach dziennych. Zamiast je rozjaśniać lub tonować światło - zaciemniamy wnętrze. A przecież pokój dzienny ma być miłym miejscem spotkań domowników, nie zaś przygnębiającym usztywnionym wnętrzem. Dlatego dobierając ozdoby dla okna, warto wybrać tkaniny transparentne, które spowodują niepełne zaciemnienie, wystarczające do ograniczenia dopływu promieni słonecznych, ale tworzące jednocześnie przyjemny klimat we wnętrzu. Taki materiał znajdziemy w ofercie Lotari - ich kolekcja Elegancja Haftu charakteryzuje się lekkością i daje wrażenie przytulności.

Za jasne rolety. Sypialnia to wnętrze, które, w pierwszej kolejności, powinno przynosić odpoczynek i sen. Nie uda się to jednak, jeśli przysłonimy okna cienkim materiałem lub przepuszczalną roletą. Sypialnia wymaga grubego materiału w przypadku zasłon i tkanin zaciemniających w roletach. Takie materiały odbijają promienie słoneczne i nie dopuszczają ich do wnętrza pomieszczenia. Jeśli mamy dużo miejsca, można zastosować zasłony, które nadadzą sypialni atmosferę przytulności i zadomowienia. Jeśli jednak chcemy wygospodarować nieco przestrzeni i dodatkowo wykorzystać parapety na nastrojowe bibeloty i świece, warto pomyśleć o roletach. Na rynku dostępna jest szeroka oferta podgumowanych, trwałych rolet, ale pojawiają się także nowe pomysły, jak choćby kolekcja Zamszowy Szyk Lotari, w której znajdziemy rolety przeznaczone do sypialni, w kolorach dobranych właśnie pod kątem odpoczynku i uspokojenia.


Pomieszanie stylów. Innych motywów wymagają wnętrza nowoczesne, innych zaś konserwatywne. Sztuką jest łączenie nowoczesności z tradycją, dlatego jeśli nie czujemy się pewnie, nie popełniajmy tego błędu i nie mieszajmy stylów. Do wnętrz nowoczesnych najlepiej pasują wzory geometryczne oraz oryginalne zawijasy. Natomiast we wnętrzach utrzymanych w bardziej klasycznym tonie, świetnie sprawdzą się wszelkie motywy florystyczne. Przykładem na pewne połączenie nowoczesnych rozwiązań z tradycyjnym wzornictwem, mogą być rolety gładkie, naznaczone subtelnymi, haftowanymi kwiatami, które ma w swojej ofercie Prakto (kolekcja Classic).

Ciężkie meble i ciężkie zasłony. W domach, w których dominują tradycyjne solidne meble, równie ciężkie zasłony nie wprowadzą koniecznej równowagi. Dlatego warto rozważyć zakup lekkich, eleganckich firan, przez które światło będzie wpadać do pokoju i nieco ocieplać wnętrze. Dla tych, którzy chcą zrównoważyć bardziej tradycję ze współczesną funkcjonalnością, przeznaczone są niektóre kolekcje rolet. Prym wiodą rolety żakardowe oraz zamszowe, których faktura może współgrać z klasycznymi meblami (Dekoracyjny Żakard Microllo Lotari lub Żakard Prakto). Przy odpowiednim doborze kolorów mogą także sprawdzić się wszelkie rolety dekoracyjne, które charakteryzują się łatwą przepuszczalnością światła i konserwatywnym designem.

Niespodziewany powiew tropiku. Coraz częściej wybieramy bambusowe rolety do naszego domu. Potrafią być praktyczne i dekoracyjne, a często sprawiają także, że wnętrze wydaje się być wyjątkowe i przyjemne jak wakacje na plaży. Gorzej, jeśli kluczowe miejsca pomieszczenia ozdobione są produktami o niskiej jakości. W sklepach nie brakuje rolet, które imitują bambus lub drewno, ale materiał, z którego zostały zrobione, nic wspólnego z bambusem nie ma. Wybierajmy więc rolety wykonane z prawdziwych materiałów i takie, które spełnią swoja rolę: zatrzymają światło lub delikatnie je przepuszczą. Można wybrać rolety wykonane tylko z bambusa lub takie, które bardziej uchronią przed zbytnim nasłonecznieniem, wykonane z drewnianych listewek połączonych słomkami bambusa (np. z kolekcji Prakto).


Sąsiad za szybą. Funkcjonalność pomieszczenia i jego usytuowanie wiążą się z kwestią prywatności użytkowników. Jeśli mieszkamy na parterze i mamy widok na ulicę, a cenimy sobie intymność, nie zdawajmy się tylko na rolety i zawieśmy firanki. Trudno sobie wyobrazić pokój, w którym rolety przez cały dzień muszą być zasłonięte. W domu na uboczu, w nowoczesnym mieszkaniu zlokalizowanym na wyższym piętrze, wystarczy sama roleta, która utrzyma odpowiedni charakter pomieszczenia, nie zabierze nam parapetu i nie narazi na dodatkowy kurz z firan.

Planując, jak ozdobimy nasze wnętrze, kierujmy się przede wszystkim umiarem i zasadą funkcjonalności. Bierzmy pod uwagę różne czynniki i nie dajmy się zaskoczyć niespodziewanym trudnościom. Wszak to okna dają naszemu mieszkaniu najważniejszą ozdobę: światło.

 Firma Franc Gardiner od ośmiu lat tworzy nowe standardy w produkcji i sprzedaży rolet. Świdnicka spółka jest liderem w branży na polskim rynku i wiodącą firmą w Europie. Oferuje swoim klientom szeroki asortyment dekoracji okiennych: rolet klasycznych, mini rolet, rolet bambusowych, tekstylnych, żaluzji. Franc Gardiner posiada na rynku dwie marki produktowe, dedykowane klientom o zróżnicowanych wymaganiach - Prakto oraz Lotari.

źródło: Franc Gardiner