PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2016-08-16
Dom bezpieczny dla dziecka
Szczególnie polecane są rolety z mechanizmem sprężynowym - to najbezpieczniejsze rozwiązanie dla dzieci. Takie rolety nie mają łańcuszka, który mógłby stać się obiektem zainteresowania dziecka.

FRANC GARDINER Sp. z o.o.
ul. Składowa 3
58-100 Świdnica

tel. 74 856 37 50
fax 74 856 37 51
office@francgardiner.com
www.e-lotari.pl

» więcej o firmie

Pojawienie się w domu nowego małego lokatora wymaga stworzenia bezpiecznej i funkcjonalnej przestrzeni. Według statystyk najwięcej wypadków wśród małych dzieci ma miejsce w domu. Wystarczy odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie, by uniknąć wielu groźnych sytuacji.

Według brytyjskiej organizacji RoSPA (Royal Society for the Prevention of Accidents - Królewskie Towarzystwo Zapobiegania Wypadkom) najwięcej niebezpiecznych zdarzeń ma miejsce w domu. Najbardziej narażone są na nie dzieci do lat pięciu oraz osoby starsze. Każdego roku ponad 2 miliony nieletnich ulega wypadkom domowym. Najwięcej z nich doznaje obrażeń w wyniku upadku ze schodów, niewiele mniej - z powodu wypadnięcia z okna. 

Dzieci są ciekawskie i ruchliwe. Pojawienie się małego lokatora wymaga zmian aranżacyjnych, które zminimalizują zagrożenia. Najlepiej pomyśleć o tym już na etapie urządzania pokoju dziecięcego, który powinien być funkcjonalny i bezpieczny. Jak tyko dziecko zacznie chodzić zaraz wyruszy, by odkrywać świat i inne zakamarki domu. Zwróćmy szczególną uwagę na otoczenie salonu. To właśnie w pokoju dziennym i holu zdarza się najwięcej wypadków. Dlatego warto wprowadzić przydatne rozwiązania w całym domu. Co zmienić?

Schody i podłogi

Potencjalnie najbardziej niebezpiecznym miejscem w domu mogą być schody. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie bramek ochronnych - zarówno na górze, jak i na dole schodów. Z kolei podłogi, na których małe dziecko spędza sporo czasu, powinny być łatwe w czyszczeniu i wykonane z nietoksycznych materiałów (sprawdzą się m.in. panele podłogowe) wyłożone matą antypoślizgową lub dywanikami, dobrze przymocowanymi do podłogi. Dzięki temu podłoże dobrze sprawdzi się przy bieganiu i skakaniu.

Bezpieczne okno na świat

Okna powinny być wyposażone w specjalne blokady, które uniemożliwiają ich szerokie otwarcie. Dziecko może wtedy lekko uchylić okno, ale nie będzie go mogło otworzyć. Blokadę może zwolnić dorosły za pomocą specjalnego klucza. Przy aranżacji i osłonie okna lepiej również zrezygnować z długich firan, które mogą posłużyć malcowi do wspinania. Zamiast tego warto zamontować roletę wewnętrzną.

- Szczególnie polecane są rolety z mechanizmem sprężynowym - to najbezpieczniejsze rozwiązanie dla dzieci. Takie rolety nie mają łańcuszka, który mógłby stać się obiektem zainteresowania dziecka. Są wyposażone w automatyczny mechanizm sprężynowy, dzięki któremu za jednym pociągnięciem roleta cicho i płynnie zwija się do pozycji wyjściowej - mówi Leszek Jarema, ekspert marki PRAKTO, producenta rolet z mechanizmem sprężynowym CLEVER SPRING.

Meble przyjazne dzieciom

Powinniśmy zabezpieczyć krawędzie mebli (większość mebli dziecięcych ma specjalnie zaokrąglone krawędzie) za pomocą silikonowych miękkich nakładek. Szuflady i szafki można wyposażyć w specjalne blokady, by dziecko nie mogło ich samo otworzyć. Dziecko zapewne będzie chwytać się różnych mebli, próbując wstać. Dlatego trzeba sprawdzić ich stabilność - regały, komody, a nawet szafę warto dobrze przykręcić do ściany, by nie przewróciły się na malca.

Z daleka od prądu i chemii

Również kolorowe kable mogą stać się nową zabawką. Schowajmy je w listwach ochronnych, a widoczne gniazdka koniecznie przesłońmy plastikowymi zaślepkami, by dziecko nie wkładało palców do kontaktu. Sprzęty elektroniczne, a także lampy powinno się umieścić poza zasięgiem rąk dziecka.

Do szafek schowajmy apteczkę z lekami, środki chemiczne i kosmetyki. Pierwsze spotkanie z kolorowymi pastylkami czy płynem może skończyć się wizytą na pogotowaniu. Podobnie z kwiatami i roślinami. Nie ustawiajmy roślin doniczkowych na w pobliżu miejsca zabaw dziecka. Zrezygnujmy z nich na pewien czas lub ustawmy np. w wiszących koszach lub wysokich półkach.
PRAKTO oferuje kompleksowe rozwiązania okienne. W ofercie marki znajduje się szeroki wybór rolet i akcesoriów uzupełniających, które pozwalają wybrać produkt praktyczny, łatwy w montażu i użytkowaniu, a zarazem estetyczny. Portfolio marki tworzą następujące kategorie produktowe: rolety klasyczne, rolety mini, rolety bambusowe, karnisze, żaluzje, akcesoria i mechanizmy do rolet. Produkty dostępne są w handlu tradycyjnym oraz marketach DIY w całej Polsce i Europie. PRAKTO należy do firmy Franc Gardiner Sp. z o.o., wiodącego producenta rolet, działającego od 2002 roku. Siedziba firmy mieści się w Świdnicy, w woj. dolnośląskim.

źródło: Prakto