PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2015-10-29
Markiza w oknie, czyli prywatność w cenie
Dodatkową funkcją markiz, przydatną zwłaszcza wówczas, gdy korzystamy ze sztucznego oświetlenia, jest ochrona prywatności domowników.

FAKRO Sp. z o.o.
ul. Węgierska 144A
33-300 Nowy Sącz

tel. 18 444 04 44
fax 18 444 03 33
fakro@fakro.pl
www.fakro.com.pl

» więcej o firmie

Jesienią dzień wstaje późno, a zasypia wcześnie. Szaro, ponuro i ciemno. Nic tylko skryć się w zaciszu własnego domu, zaparzyć aromatyczną herbatę i zapalić światło.  W oświetlonym pomieszczeniu trudno jednak zachować prywatność. Rozwiązaniem jest zastosowanie w oknach osłon zewnętrznych, przez które żaden ciekawski przechodzień nie zajrzy do środka budynku. Zapewniają one również dodatkową ochronę termiczną.

Dzięki dużym przeszkleniom można zgrabnie połączyć dom z otoczeniem, nadając elewacji nowoczesnego charakteru. Skutecznie doświetlają one wnętrza, co jest ważne zwłaszcza jesienią i zimą,  kiedy dni są krótkie. Podczas jesiennych wieczorów jesteśmy zmuszeni korzystać ze sztucznego oświetlenia, a wówczas, gdy okna pozbawione są grubych zasłon, praktycznie każdy nasz ruch jest widoczny z zewnątrz. Tymczasem, dom powinien być naszą oazą. Dlatego, z myślą o komforcie, można wyposażyć okna w innowacyjne osłony zewnętrzne w postaci markiz. To wielofunkcyjne rozwiązanie, które latem zabezpiecza wnętrze budynku przed nadmiernym nagrzewaniem się. Dodatkową funkcją markiz, przydatną zwłaszcza wówczas, gdy korzystamy ze sztucznego oświetlenia, jest ochrona prywatności domowników.

Intymność we własnym domu

Inaczej niż w krajach skandynawskich (gdzie okna budynków często są pozbawione nawet firanek), w Polsce dom traktujemy, jako miejsce zapewniające 100% prywatności. Wynika to z naszych uwarunkowań kulturowych i tradycji. Dom jest więc przestrzenią, w której możemy odpocząć po trudach dnia i „odciąć" się od świata zewnętrznego. Sferę domową (prywatną) oddzielamy od zawodowej psychicznie, ale również fizycznie - za pomocą takich elementów, jak ogrodzenie czy drzwi. Nie lubimy również, gdy ktoś niepowołany narusza nasz spokój, choćby patrząc przez okno do środka domu. Na taką obserwację możemy być narażeni zwłaszcza, jeśli mieszkamy w uczęszczanym miejscu, w którym przechodzi wiele osób. To wyraźnie obniża komfort korzystania z budynku.


fot. Fakro

Rozwiązaniem może być zakup grubych zasłon, ale nie we wszystkich wnętrzach będą one dobrze się prezentować. W porównaniu z nimi, nowoczesne markizy spełniają znacznie więcej funkcji, co czyni je uniwersalnym uzupełnieniem każdego okna. - Okno to dziś nie tylko przezroczysta przesłona, która chroni przed działaniem czynników atmosferycznych i zapewnia dostęp naturalnego światła do wnętrz - mówi Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu firmy FAKRO, producenta okien dachowych i akcesoriów do okien - Wyposażone w różnorodne rozwiązania okno zmienia swoje funkcje, dzięki czemu dostosowujemy je do oczekiwań współczesnych odbiorców - dodaje Janusz Komurkiewicz. Przykładem takiego rozwiązania są właśnie nowoczesne markizy do okien pionowych.

Uniwersalna ochrona

Zastosowanie osłon okiennych w postaci markiz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do ochrony przed działaniem promieni słonecznych. Równie dobrze sprawdzają się one jako przesłona, która skutecznie ogranicza możliwość obserwacji komuś tego, co się dzieje w naszym domu. Jednocześnie, są przezierne. - Markizy zostały opracowane w sposób zapewniający użytkownikom budynku widoczność na zewnątrz. Nie musimy się więc obawiać, że tak, jak to ma miejscu w przypadku zasłon, odetną" nam dostęp naturalnego światła. Montowane są na zewnątrz okna, a ich instalacja oraz obsługa są bardzo łatwe - podkreśla Dyrektor Marketingu firmy FAKRO.

Gdy temperatura otoczenia wyraźnie spada, nie do przecenienia jest każde rozwiązanie, które umożliwi zatrzymanie energii cieplnej w budynku. Jeszcze lepiej, gdy mamy je pod ręką, bez konieczności dokonywania dodatkowych zakupów. Taką rolę spełniają markizy. Ich zasłonięcie wieczorem sprawia, że pomiędzy nimi, a oknem powstaje swoista „poduszka powietrzna", tworząca dodatkową barierę termiczną. Pozwala to na podniesienie parametrów cieplnych okna.

Jeśli cenimy prywatność, markizy pomogą nam ją zachować, służąc również wieloma innymi funkcjami, jak ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem się domu latem, bariera dla uciążliwych insektów czy też ograniczenie ucieczki ciepła z budynku zimą. Z powodzeniem zastępują rolety, zasłony czy żaluzje, stanowiąc nowoczesne i estetyczne uzupełnienie każdego okna.

źródło: FAKRO