PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2015-10-27
Trzy sposoby, jak zimą zaoszczędzić na energii i ogrzewaniu dzięki inteligentnemu domowi
Tomasz Koziarek, ekspert firmy Somfy radzi, jak oszczędzić energię i ogrzewanie, dzięki ...

SOMFY Sp. z o. o.
ul. Marywilska 34 J
03-228 Warszawa

tel. 22 509 53 00
fax 22 509 53 01
biuro@somfy.pl
www.somfy.pl

» więcej o firmie

Prąd kosztuje coraz więcej, a zimą właścicieli domów czekają jeszcze słone rachunki za ogrzewanie. Zwłaszcza, że w tym roku meteorolodzy zapowiadają siarczyste mrozy. Tomasz Koziarek, ekspert firmy Somfy radzi, jak oszczędzić energię i ogrzewanie, dzięki rozwiązaniom inteligentnym.

1. Wyłączy za ciebie

Ile razy siedząc w pracy łapiemy się na tym, że nie zgasiliśmy światła przed wyjściem? Jak często lampy wokół domu paliły się całą noc, bo nikomu nie chciało się wstać z łóżka i je wyłączyć? Czy światło w pokoju dziecka musi się palić aż do rana?

Tak prozaiczne rzeczy w istotny sposób wpływają na wysokość rachunków za prąd. Tahomę, czyli serce domu inteligentnego można zaprogramować tak, aby oszczędnie sterowała oświetleniem w całym domu. Gasiła światło w łazience i w garderobie po kilku minutach od opuszczenia jej przez domowników i w całym domu po wyjściu rodziny do pracy/przedszkola/szkoły, wyłączała lampy na podjeździe i lampkę nocną w pokoju dziecięcym o konkretnej godzinie. Tak drobne modyfikacje wystarczą, aby zużycie energii spadło o około 80 - 110 kWh miesięcznie. Jak to się przekłada na domowe finanse? To o 30 - 50 zł niższe rachunki miesięcznie. W skali roku daje to już całkiem pokaźną sumę, którą można przeznaczyć na wakacje.


fot. Somfy

2. Zarządza światłem słonecznym

Rachunki za ogrzewanie po zakończeniu zimy potrafią negatywnie zaskoczyć. Często kwoty idą w tysiące, bo wydaje się, że żeby ogrzać dom, kaloryfery muszą działać pełną parą.

Nic bardziej mylnego. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom można wpływać na nasłonecznienie pomieszczeń w domu. Zimą system odsłania rolety kiedy tylko wzejdzie słońce i automatycznie zamyka je wieczorem, by zatrzymać nagromadzone ciepło. Dzięki naturalnemu oświetleniu temperatura w domu podniesie się aż o 2 stopnie Celsjusza, nie trzeba więc będzie włączać na full kaloryferów.

3. Kontroluje temperaturę

Rolety, które automatycznie odsłaniają okna w czasie największego nasłonecznienia i zasłaniają w czasie mrozów i w nocy - to już duża oszczędność energii cieplnej. Jeśli dołożyć do tego oszczędności, jakie można poczynić dzięki sterowaniu termostatami, wychodzi, że rachunki za ogrzewanie mogą być nawet o 20 proc. niższe.

Wystarczy tak zaprogramować Tahomę, aby odcinała dopływ ciepła do kaloryferów, kiedy temperatura osiągnie zamierzoną wartość np. 21 stopni. Nie trzeba samodzielnie borykać się z zakręcaniem i rozkręcaniem kaloryferów. System sam koryguje ich ustawienia i co więcej - synchronizuje statystyki uzyskiwane przez termostaty z urządzeniami w domu. Jeśli wskażemy systemowi, żeby wieczorem zgasił światła, dla termostatów będzie to oznaczało, że nikogo nie ma już w pokoju i obniżą temperaturę o kilka stopni. Jeśli otworzymy okno, to czujniki wskażą termostatom, żeby wyłączyły ogrzewanie.SOMFY - Societé d'Outillage et de Mécanique de Faucigny (Zakład Mechaniki Precyzyjnej w Faucigny) to światowy projektant i lider w zakresie automatyki i systemów sterowania, wykorzystywanych do ożywiania zewnętrznych i wewnętrznych elementów budynków mieszkalnych, jak i komercyjnych (w tym między innymi osłon okiennych, bram, czy też zamknięć handlowych). Ponadto Somfy intensywnie działa również w obszarze zaawansowanych rozwiązań dedykowanych inteligentnemu budownictwu, poszerzając swoją ofertę o zintegrowane systemy zarządzania domem.

Firma powstała w 1960 roku w Clues we Francji. Od tego czasu rozwinęła swoją obecność już w 56 krajach na świecie. Spółka posiada 73 filie, 51 przedstawicielstw i biura na wszystkich kontynentach. Jest notowana na giełdzie papierów wartościowych EURONEXT w Paryżu.

W Polsce spółka istnieje już od 1996 roku. W 2014 roku w Niepołomicach (woj. małopolskie) została otwarta fabryka Sopem, należąca do Somfy. Docelowo zatrudnienie ma w niej znaleźć nawet 800 osób.

Wysoka jakość produktów Somfy jest doceniana przez 270 milionów użytkowników i 32 000 klientów profesjonalnych na całym świecie. Produkcja roczna napędów grupy Somfy wynosi około 11 milionów sztuk, a roczne obroty przekraczają 950 milionów euro. Dzienne moce produkcyjne to 70 000 napędów, a co 3 sekundy (przez 24 godziny w ciągu doby) instaluje się 1 napęd SOMFY.

Dzięki prowadzeniu polityki innowacyjnej i ekspansji geograficznej, Somfy realizuje strategię, która ma zapewnić wewnętrzny i zewnętrzny rozwój oraz wzrost rentowności firmy.

źródło: Somfy