PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2014-03-26
Inteligentny dom zasługuje na równie inteligentny ogród
Aby zabezpieczyć się przed ewentualnym zniszczeniem markizy, proponowane jest wyposażenie osłon w specjalne czujniki wiatru ...

SOMFY Sp. z o. o.
ul. Marywilska 34 J
03-228 Warszawa

tel. 22 509 53 00
fax 22 509 53 01
biuro@somfy.pl
www.somfy.pl

» więcej o firmie

Automatyka ogrodowa to nie tylko komfort, ale przede wszystkim optymalne wykorzystanie warunków pogodowych, oszczędność czasu i bezpieczeństwo. Inteligentne zarządzanie procesami nawadniania, oświetlenia, sterowanie markizami w przydomowej altanie lub na tarasie, możliwość sprawdzenia aktualnego stanu urządzeń w ogrodzie, to obecnie najczęściej stosowane rozwiązania automatyki ogrodowej. Warto o nie zadbać już wiosną, by móc beztrosko cieszyć się latem we własnym ogrodzie, a w przypadku dłuższej nieobecności właścicieli nie zamartwiać o jego pielęgnację.   

System nawadniania

Idea systemu automatyki ogrodowej polega na takiej optymalizacji procesów, by uruchamiać je wówczas kiedy są naprawdę potrzebne. Obecne systemy same decydują czy i kiedy uruchomić system nawadniania. Porę i czas podlewania roślin można zaprogramować w zależności od temperatury powietrza, nasłonecznienia,  czy czasu jaki upłynął od ostatniego podlewania. Domownicy nie muszą zamartwiać się czy rośliny nie będą miały za sucho lub za mokro. Jest to niebagatelna korzyść zwłaszcza kiedy nie ma nas przez dłuższy czas w domu. Zawsze także możemy zdalnie włączyć nawadnianie, osobno dla każdej z grup zraszaczy, za pośrednictwem naszego smart fonu ze specjalną aplikacją.


©Somfy

Dodatkowo wyposażając nasz system w dodatkowe czujniki ruchu, zainstalowane przy ścieżkach ogrodowych, chodnikach i w najczęściej uczęszczanych miejscach, spowodujemy, że system automatycznie wyłączy się na chwilę umożliwiając swobodne przejście.

Oświetlenie

Inteligentne sterowanie oświetleniem działa podobnie, jak w przypadku nawadniania. W krótkiej chwili możemy wieczorem stworzyć miejsce relaksu i odpoczynku lub też miejsce bardziej energetyczne przy okazji jakiejś imprezy. Zarządzanie oświetleniem pozwala na tworzenie przeróżnych scen i kompozycji oraz wyeksponowanie roślin i rzeźb. Dzięki czujnikom zmierzchu ogród zawsze będzie subtelnie oświetlony. Zastosowanie sterowania radiowego umożliwia również sterowanie natężeniem światła na tarasie, lub w basenie.


©Somfy

Oświetlenie może zapalać się także w sytuacji alarmowej. Po zintegrowaniu z systemem czujników ruchu zainstalowanych na zewnątrz naszej posesji, alarm po wykryciu podejrzanej aktywności, może spowodować uruchomienie pulsującego światła, które będzie wówczas sygnalizowało naruszenie.

Podgląd na ogród i posesję

Poziom bezpieczeństwa możemy zwiększyć także integrując system z kamerami. Rozwiązaniem, które konsekwentnie zyskuje na popularności w segmencie budownictwa jednorodzinnego jest monitoring. Instalując wokół domu kamery, dzięki zdalnemu dostępowi, możemy bezproblemowo sprawdzić kto próbował naruszyć naszą prywatność, nawet gdy fizycznie nie przebywamy w domu. Obraz zarejestrowany w formie pojedynczych lub sekwencyjnych fotografii może być wysyłany pocztą e-mail lub na telefon komórkowy. Użytkownicy mogą ocenić, czy uruchomienie któregoś z zamontowanych czujników alarmowych oznacza faktyczne zagrożenie w postaci wtargnięcia intruza, czy sprawcą zamieszania nie okazał się domowy pupil lub dziecko wracające ze szkoły w nietypowej godzinie.


©Somfy

Taras i przydomowa altana

Jednym z centralnych punktów ogrodu jest często taras lub przydomowa altana, wyposażana w zautomatyzowane markizy. Markizy z napędem nie tylko chronią przed słońcem, ale dzięki dodaniu - na ścianie tarasu lub profilu markizy - systemów oświetlenia i ogrzewania, dają możliwość korzystania z tarasu również wieczorem lub w pochmurne dni. Specjalne panele świetlne i promienniki kwarcowo-halogenowe wyposażone są w system radiowy, więc można nimi sterować za pomocą pilota. To, co wyróżnia promienniki kwarcowo-halogenowe od innych grzejników, to możliwość regulacji poziomu natężenia ciepła, a co za tym idzie, oszczędność energii (nawet do 30%) i odczuwalność ciepła podczas wiatru, prawdziwego wroga markiz.

Ze względu na swoje gabaryty i budowę zbliżoną do żagla, markizy reagują na każdy podmuch. Aby zabezpieczyć się przed ewentualnym zniszczeniem markizy, proponowane jest wyposażenie osłon w specjalne czujniki wiatru i słońca. Kiedy zaczyna świecić słońce, markiza reaguje na promienie słoneczne i rozwija się. W przypadku zmiany aury lub silnego wiatru, markiza automatycznie chowa się. Po wykryciu zaprogramowanej wstępnie przez instalatora prędkości wiatru, markiza zamknie się automatycznie, nawet gdy nikogo nie będzie w domu Dzięki temu użytkownicy nie muszą się już martwić o uszkodzenie mechanizmu lub tkaniny markizy spowodowane zbyt silnym wiatrem, nawet podczas nieobecności w domu.


©Somfy

Ochrona chodników i schodów

Ciekawym pomysłem jest także rozwiązanie do ogrodu i posesji, przygotowane z myślą o zimie. Mowa o ogrzewaniu schodów wejściowych i chodnika, zapobiegające oblodzeniu, a co za tym idzie poślizgnięciu się domowników przy ujemnych temperaturach otoczenia. Kabel grzewczy, lub mata grzewcza na schodach w mroźne dni wykorzystuje ciągłe ogrzewanie z wykorzystaniem minimalnej mocy, i tylko w tych okresach w ciągu doby, kiedy schody są używane. Całkowita moc grzania 100% jest często wykorzystywana nad ranem, po mroźnej nocy lub w sytuacjach gdy wracamy po dłuższej nieobecności do domu, kiedy ogrzewanie nie było wykorzystywane i nasze schody pokryły się lodem. Wówczas dzięki tej funkcji możemy zwiększyć bezpieczeństwo usuwając lód ze stopni.

Podsumowanie

Dzięki zastosowaniu inteligentnej automatyki nasz ogród jest płynnie sterowany. Daje to pełną elastyczność w zakresie sterowania nawodnieniem, oświetleniem czy nasłonecznieniem tarasu nawet podczas nieobecności użytkowników. Dzięki temu chronimy zarówno nasze rośliny przed przegrzaniem lub przelaniem, czy też ogólnie dbamy o bezpieczeństwo na naszej posesji. Precyzyjna, dwukierunkowa komunikacja systemu gwarantuje pełną kontrolę nad wszystkimi urządzeniami ogrodowymi. System informuje nas za każdym razem o wykonaniu polecenia, a dodatkowo w każdej chwili możemy poznać aktualny stan urządzenia, gdyż informacja taka jest wyświetlana np. na ekranie pilota. Niewątpliwą korzyścią jest możliwość zdalnej kontroli urządzeń, na ekranie telefonu 3G, tabletu czy komputera.

Autorami artykułu są eksperci SOMFYSOMFY
- Societé d'Outillage et de Mécanique de Faucigny (Zakład Mechaniki Precyzyjnej w Faucigny) to światowy projektant i lider w zakresie automatyki i systemów sterowania, wykorzystywanych do ożywiania zewnętrznych i wewnętrznych elementów budynków mieszkalnych, jak i komercyjnych (w tym między innymi osłon okiennych, bram, czy też zamknięć handlowych). Ponadto Somfy intensywnie działa również w obszarze zaawansowanych rozwiązań dedykowanych inteligentnemu budownictwu, poszerzając swoją ofertę o zintegrowane systemy zarządzania domem.

Somfy dba o nieustanny rozwój funkcjonalności i upraszczanie czynności domowych. Zbudowana w oparciu o io-homecontrol automatyka domowa została stworzona na nowo jako prosta, elastyczna i bezprzewodowa technologia dwu-kierunkowa, posiadająca zabezpieczenia najwyższej klasy.

Szeroki wachlarz urządzeń umożliwia spersonalizowanie instalacji i sprawia, że życie codzienne jest pozbawione zbędnych ograniczeń. Przykładowo za jednym kliknięciem lub po wykryciu ruchu w pomieszczeniu wiele zmechanizowanych produktów io zostaje ustawionych w ulubionych pozycjach (rolety, zasłony, oświetlenie, okna dachowe itp.). Scenariusze umożliwiają zapisanie i odtworzenie na żądanie ulubionego nastroju w wybranym momencie, lub jako reakcję na zmienne czynniki zewnętrzne - jasność, temperatura, ruch, wiatr, dym, pora dnia, itp.

Firma powstała w 1960 roku w Clues we Francji. Od tego czasu rozwinęła swoją obecność już w 56 krajach na świecie. Spółka posiada 73 filie, 51 przedstawicielstw i biura na wszystkich kontynentach. Jest notowana na giełdzie papierów wartościowych EURONEXT w Paryżu.

W Polsce spółka istnieje już od 16 lat. Wysoka jakość produktów Somfy jest doceniana przez 270 milionów użytkowników i 32 000 klientów profesjonalnych na całym świecie. Produkcja roczna napędów grupy Somfy wynosi około 11 milionów sztuk, a roczne obroty przekraczają 950 milionów euro. Dziennie produkowanych jest 70 000 napędów, a co 3 sekundy (przez 24 godziny w ciągu doby) instaluje się 1 napęd SOMFY.

Dzięki prowadzeniu polityki innowacyjnej i ekspansji geograficznej, Somfy realizuje strategię, która ma zapewnić wewnętrzny i zewnętrzny rozwój oraz wzrost rentowności firmy.

Ważniejsze daty SOMFY:

1960 Narodziny SOMFY
1961 Pierwszy silnik rurowy
1981 Pierwsza automatyka słoneczno-wiatrowa
1969 Pierwsza filia SOMFY poza Francją - Tübingen Niemcy
1996 Powstanie filii w Polsce
2011 Sprzedaż 100 milionowego napędu
 
Stowarzyszenie io-homecontrol - zostało założone przez Somfy i Velux w 2002 r. i już na samym początku umieściło jakość na pierwszym miejscu na liście swoich priorytetów. Stowarzyszenie to obecnie zrzesza wiodących specjalistów z branży wyposażenia domu, gwarantujących doskonałą kompatybilność pomiędzy wszystkimi produktami, a także zachowanie integralności protokołu.

źródło: Somfy