PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2014-03-07
Przed czym mogą nas ostrzegać czujniki systemu alarmowego?
Systemy alarmowe sygnalizują każdą próbę wtargnięcia na teren posesji - wykorzystując do tego celu drzwi, okna, bramę garażową czy roletę.

SOMFY Sp. z o. o.
ul. Marywilska 34 J
03-228 Warszawa

tel. 22 509 53 00
fax 22 509 53 01
www.somfy.pl

» więcej o firmie

Systemy alarmowe odgrywają obecnie coraz ważniejszą rolę. Nie tylko ostrzegą nas o włamaniu, ale również mogą pełnić wiele innych funkcji jak informowanie o otwartych drzwiach lub oknach, zalaniu wodą czy pożarze. Z kolei alarmy i czujniki zintegrowane z systemem domu inteligentnego mogą aktywować serie różnych scenariuszy działań przy poszczególnych zdarzeniach.

Obecnie za pomocą systemu alarmowego możemy kontrolować wiele funkcji w naszym domu, zarówno na miejscu jak i zdalnie przy wykorzystaniu telefonu czy komputera podłączonego do internetu. Dzięki temu możemy znacznie ułatwić sobie codzienne życie, a przede wszystkim ochronić je przed wieloma zagrożeniami.

Instalacje te nie wymagają okablowania, a dyskretne nadajniki czy możliwość komunikacji mobilnej gwarantują zabezpieczenie, które jest nie tylko efektywne, ale także dostosowane do potrzeb konkretnego budynku i jego mieszkańców.


©Somfy

Przed niepożądanym otwarciem

Czujniki otwarcia sygnalizują każdą próbę wtargnięcia na teren posesji - wykorzystując do tego celu drzwi, okna, bramę garażową czy roletę, w zależności od tego, gdzie zdecydujemy się umieścić detektor. Dodatkowo możemy zaprogramować funkcję zwłoki uruchamiania sygnału, tak aby domownik miał czas na wprowadzenie hasła wyłączającego alarm lub użycie specjalnego pilota. Przy próbach podważenia zamkniętej rolety, odpowiedni czujnik reaguje na jej podniesienie nawet o 5 cm.  Z kolei czujnik zbitego szkła reaguje na dźwięk tłuczonego szkła nawet w promieniu 10 metrów. Najczęściej stosowany jest do pomieszczeń z wieloma oknami.

Przed złodziejem

Kontrolowanie niepożądanej obecności w pomieszczeniach domowych może być jeszcze bardziej wyspecjalizowane. Standardowe detektory ruchu mogą być wspierane czujnością nadajników ignorujących obecność dużych lub małych zwierząt. W przypadku czujnika dużych zwierząt sygnał alarmowy zostaje aktywowany tylko wtedy, gdy w obrębie monitorowanej przestrzeni zostaje zarejestrowana obecność istoty przekraczającej 1, 20 m. Natomiast detektor małych zwierząt działa w oparciu o dwie naprzemienne wiązki radiowe - alarm włącza się, gdy obie wiązki wykrywają obecność ruchu jednocześnie. Po dołączeniu kamery, czujnik wykrywając wszelki ruch wewnątrz, jednocześnie może także utrwalić dany obraz, robiąc zdjęcia.


©Somfy

Czujniki ruchu możemy również zainstalować na zewnątrz naszej posesji. Po zintegrowaniu z systemem domu inteligentnego, alarm po wykryciu człowieka w pobliżu domu, może spowodować konkretne zachowanie systemu, np. opuszczenie rolet. Dodatkowa zewnętrzna syrena z pulsującym światłem będzie wówczas sygnalizowała naruszenie strefy, co jest kolejnym elementem odstraszenia intruzów.

Przed pożarem

Czujnik dymu ostrzega w przypadku zadymienia i jest jednym z popularniejszych rozwiązań. Warto jednak zaznaczyć, że nie powinno się go umieszczać w kuchni, ale w miejscach, gdzie zazwyczaj dym nie występuje. Nadajnik umieszczony na korytarzu nie będzie uruchamiał alarmu za każdym razem, gdy przypalimy obiad. Wysyła sygnał do jednostki centralnej systemu alarmowego, ostrzega mieszkańców włączeniem wewnętrznej syreny (85dB), uruchamia pulsujące światło i alarm syreny w systemie z maksymalnym natężeniem dźwięku. Jako element domu inteligentnego wysyła informację wraz ze zdjęciem o zagrożeniu do systemu, którą możemy odczytać będąc poza domem np. na naszym telefonie lub tablecie. Uruchamia się również wówczas scenariusz awaryjny polegający np. na podniesieniu rolet, jeśli były zamknięte by umożliwić oddymienie i ewakuację mieszkańców jeśli są w środku, czy też ułatwić dostęp straży pożarnej.

Przed wyciekiem wody

Ponadstandardowym, aczkolwiek przydatnym uzupełnieniem systemu bezpieczeństwa mogą być detektory rozlanej wody oraz braku zasilania. Pierwszy z wymienionych dobrze jest umieścić np. w piwnicy, czyli tam gdzie nie koniecznie musimy często zaglądać, a stojąca woda może narobić szkód. W domu inteligentnym, wówczas informacja taka trafia do systemu, który uruchamia scenariusz, np. wysyła komunikat do właściciela, wyłącza zasilanie pompy wodnej, albo odcina elektrozawór z wodą. Detektor braku zasilania jest szczególnie użyteczny, gdy dużo podróżujemy lub mamy dom letniskowy. Sygnał braku zasilania może z jednej strony oznaczać, że ktoś odciął je intencjonalnie, z drugiej natomiast niesie bardziej przyziemny komunikat: jedzenie pozostawione w zamrażalce nie będzie nadawać się do spożycia.

Autorem artykułu są eksperci SOMFY



SOMFY
- Societé d'Outillage et de Mécanique de Faucigny (Zakład Mechaniki Precyzyjnej w Faucigny) to światowy projektant i lider w zakresie automatyki i systemów sterowania, wykorzystywanych do ożywiania zewnętrznych i wewnętrznych elementów budynków mieszkalnych, jak i komercyjnych (w tym między innymi osłon okiennych, bram, czy też zamknięć handlowych). Ponadto Somfy intensywnie działa również w obszarze zaawansowanych rozwiązań dedykowanych inteligentnemu budownictwu, poszerzając swoją ofertę o zintegrowane systemy zarządzania domem.

Somfy dba o nieustanny rozwój funkcjonalności i upraszczanie czynności domowych. Zbudowana w oparciu o io-homecontrol automatyka domowa została stworzona na nowo jako prosta, elastyczna i bezprzewodowa technologia dwu-kierunkowa, posiadająca zabezpieczenia najwyższej klasy.

Szeroki wachlarz urządzeń umożliwia spersonalizowanie instalacji i sprawia, że życie codzienne jest pozbawione zbędnych ograniczeń. Przykładowo za jednym kliknięciem lub po wykryciu ruchu w pomieszczeniu wiele zmechanizowanych produktów io zostaje ustawionych w ulubionych pozycjach (rolety, zasłony, oświetlenie, okna dachowe itp.). Scenariusze umożliwiają zapisanie i odtworzenie na żądanie ulubionego nastroju w wybranym momencie, lub jako reakcję na zmienne czynniki zewnętrzne - jasność, temperatura, ruch, wiatr, dym, pora dnia, itp.

Firma powstała w 1960 roku w Clues we Francji. Od tego czasu rozwinęła swoją obecność już w 56 krajach na świecie. Spółka posiada 73 filie, 51 przedstawicielstw i biura na wszystkich kontynentach. Jest notowana na giełdzie papierów wartościowych EURONEXT w Paryżu.

W Polsce spółka istnieje już od 16 lat. Wysoka jakość produktów Somfy jest doceniana przez 270 milionów użytkowników i 32 000 klientów profesjonalnych na całym świecie. Produkcja roczna napędów grupy Somfy wynosi około 11 milionów sztuk, a roczne obroty przekraczają 950 milionów euro. Dziennie produkowanych jest 70 000 napędów, a co 3 sekundy (przez 24 godziny w ciągu doby) instaluje się 1 napęd SOMFY.

Dzięki prowadzeniu polityki innowacyjnej i ekspansji geograficznej, Somfy realizuje strategię, która ma zapewnić wewnętrzny i zewnętrzny rozwój oraz wzrost rentowności firmy.

Ważniejsze daty SOMFY:

1960 Narodziny SOMFY
1961 Pierwszy silnik rurowy
1981 Pierwsza automatyka słoneczno-wiatrowa
1969 Pierwsza filia SOMFY poza Francją - Tübingen Niemcy
1996 Powstanie filii w Polsce
2011 Sprzedaż 100 milionowego napędu
 
Stowarzyszenie io-homecontrol - zostało założone przez Somfy i Velux w 2002 r. i już na samym początku umieściło jakość na pierwszym miejscu na liście swoich priorytetów. Stowarzyszenie to obecnie zrzesza wiodących specjalistów z branży wyposażenia domu, gwarantujących doskonałą kompatybilność pomiędzy wszystkimi produktami, a także zachowanie integralności protokołu.

źródło: Somfy