PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2013-06-24
Komnata Draculi czy esencja elegancji? Kilka słów o ciemnych kolorach
Ciemne kolory i ich różne odcienie użyte np. na przylegających do siebie ścianach sprawią, że wnętrze nabiera dynamiki i głębi.

FRANC GARDINER Sp. z o.o.
ul. Składowa 3
58-100 Świdnica

tel. 74 856 37 50
fax 74 856 37 51
office@francgardiner.com
www.e-lotari.pl

» więcej o firmie

Ciemne kolory to prawdziwe wyzwanie. Jesteśmy przyzwyczajeni do jasnych i pogodnych aranżacji w stylu skandynawskim, które zdominowały nasze wnętrza. Urządzając mieszkania całkiem niesłusznie pomijamy lekko chmurne, nasycone kolory. Bierzemy ciemne barwy na tapetę i szukamy ich jasnych stron.

Niechętnie sięgamy po mocny fiolet, głęboką czerwień czy brąz. Wszystkie poradniki przestrzegają nas, że wnętrze, w którym zostaną użyte stanie się smutne i przytłaczające, a światło - zamiast odbić się od jasnej ściany - zostanie pochłonięte przez ciemny kolor. Nie zapominajmy jednak, że nie każde wnętrze musi być jasne i przestronne - czasem warto, np. w sypialni czy salonie, postawić na wyrafinowanie i nutę tajemniczości. Z ciemnymi barwami jest tak, że wszystko zależy od tego jak ich użyjemy.

Ton w ton - pierwsza zasada ciemnych kolorów

Ciemne kolory i ich różne odcienie użyte np. na przylegających do siebie ścianach sprawią, że wnętrze nabiera dynamiki i głębi. Duże ciemne płaszczyzny mogą być przełamane dodatkami w tym samym kolorze, ale jaśniejszym odcieniu - takie połączenie sprawia, że osiągamy efekt przenikania się i uzupełniania barw. Jaśniejsze akcenty z jednej strony tonują i rozjaśniają, z drugiej wydobywają głębię intensywniejszych i ciemniejszych odcieni.


Siła kontrastu

Jeśli decydujemy się na brązy, fiolety i inne ciemne kolory na dużych płaszczyznach, jako uzupełnienie aranżacji idealnie sprawdzą się kontrasty - zarówno te duże np. w postaci złotawej, miodowej podłogi, jak również te małe - białe dodatki wyraźnie odcinające się od tła. - Intensywność koloru ciemnej ściany można rozproszyć roletami - np. w pastelowym kolorze. Dobranie innych tekstyliów - np. obić mebli z tej samej, jasnej palety pomoże stworzyć dynamiczną i ciekawą aranżację - o możliwościach stylizacji opowiada Liliana Kiekis Kozica, ekspert firmy Franc Gardiner.

Morze możliwości

Czerwone ściany i mahoniowe meble w kolonialnym stylu w zestawieniu z liliową tapicerką i beżową roletą sprawią, że poczujemy się we wnętrzu jak w perskich komnatach. Brązowe ściany i drewniana podłoga uzupełniona zieloną aranżacją okna, to przykład pomieszczenia dla miłośników naturalnej harmonii w kolorach Ziemi. Fiolet na jednej ze ścian w sypialni doda jej inspirującego charakteru. Ciemne kolory to bogata paleta niecodziennych możliwości, która jest alternatywą dla wszechobecnego dyktatu jasnych barw. 

źródło: Franc Gardiner