PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2013-03-20
W oczekiwaniu na wiosnę: przegląd karniszy
Karnisze same w sobie, nawet bez zasłon, mogą stanowić ozdobę - stają się wtedy delikatną ramą i podkreślają geometrię okna.

FRANC GARDINER Sp. z o.o.
ul. Składowa 3
58-100 Świdnica

tel. 74 856 37 50
fax 74 856 37 51
office@francgardiner.com
www.e-lotari.pl

» więcej o firmie

Zaaranżowanie wnęki okiennej to niemałe wyzwanie. Duża powierzchnia samego okna osadzonego w ścianie, może sprawiać wrażenie pustej i nieprzytulnej. Przestrzeń wokół okna można zagospodarować zasłonami, a odległość między wnęką a sufitem wykorzystać na dekoracyjny karnisz. Podpowiadamy, co mamy do wyboru i jak się wygodnie urządzić, żeby zasłanianie okna było przyjemnością.

Wybieramy system: szynowy, drążkowy czy linkowy?

Dwa podstawowe rodzaje karniszy dostępne na rynku to modele szynowe, bądź drążkowe, zwane również rzymskimi. Dawniej w większości mieszkań dominowały te pierwsze w postaci szyny ukrytej za listwą. Wprowadzenie rozwiązań wykorzystujących drążek zamocowany na wspornikach to nowy rozdział w zakresie dekoracji okiennych. Karnisze drążkowe to bardzo ozdobne rozwiązanie z dużą ilością wariantów dekoracyjnych: szeroki wachlarz kształtów, rozmiarów oraz możliwość wyboru sposobu mocowania materiału sprawiają, że można zrealizować niemal każdy pomysł aranżacyjny. Nawlekane zawieszki z przymocowanymi żabkami mogą być zastąpione przelotkami w materiale, wstążkami, szelkami bądź prostym rozwiązaniem tunelowym. Mimo, że najmniejsze drążki mają średnicę zaledwie 16 mm, dla tych, którzy wolą jeszcze delikatniejsze rozwiązania stworzono karnisze, gdzie pomiędzy wspornikami znajduje się linka o maksymalnej długości 5 m.Materiałowe dywagacje: drewno, metal czy plastik?

Wybór materiału to kwestia wpasowania karnisza w całość aranżacji. - Jeśli we wnętrzu dominuje drewno, możemy zdecydować się na karnisz wykonany z tego materiału. Pracuje ciszej niż metalowe wersje, ale częściej ulega wypaczeniom i ściera się w trakcie użytkowania. Karnisze metalowe dostępne w szerokiej palecie kolorów: satyna, nikiel, srebro, stare złoto, idealnie uzupełnią większość aranżacji. Zniosą także dużo większe obciążenia niż linki, więc swobodnie możemy wybrać dowolny materiał na zasłony. Marka PRAKTO economic to uniwersalna propozycja: okrągły przekrój rurki i dekoracyjne zakończenia: listki, kule czy cylindry pozwolą podkreślić styl pomieszczenia - o różnych rozwiązaniach w zakresie doboru karniszy opowiada Liliana Kiekis Kozica, ekspert firmy Franc Gardiner.

Karnisze same w sobie, nawet bez zasłon, mogą stanowić ozdobę - stają się wtedy delikatną ramą i podkreślają geometrię okna. Krótkie wersje pozwalają zagospodarować konkretny fragment ściany, bez konieczności montażu na całej długości. Złote i srebrne modele, w połączeniu z delikatnymi roletami tworzą lekkie i nieobciążające aranżacje.

Zasłony i firanki niegdyś stanowiły nierozłączną parę niemal w każdym domu. Obecnie rolety, ze względu na wygodę użytkowania i możliwości aranżacyjne cieszą się coraz większą popularnością i z powodzeniem zastępują firanki. Otoczone dopasowanymi kolorystycznie i stylistycznie zasłonami tworzą zabudowę okna, która sprawia, że staje się ono integralną częścią aranżacji pomieszczenia. Z kolei odpowiednio dobrany karnisz idealnie spaja wszystkie elementy dekoracyjne w jedną całość.

źródło: Franc Gardiner