PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2010-08-30
Subtelny urok pasteli
Pastele nie tylko idealnie współgrają z intensywniejszymi barwami, ale również świetnie prezentują się we własnym towarzystwie.

FRANC GARDINER Sp. z o.o.
ul. Składowa 3
58-100 Świdnica

tel. 74 856 37 50
fax 74 856 37 51
office@francgardiner.com
www.e-lotari.pl

» więcej o firmie
Dziewczęce róże, rozbielone błękity, delikatne zielenie, a nawet szarości i przygaszona biel. Gdziekolwiek się nie pojawią, zawsze wprawiają w zachwyt swoim powabem i lekkością. I wbrew powszechnej opinii, że są to barwy infantylne i zarezerwowane tylko dla dzieci, na wiele sposobów można je wykorzystać w aranżacji własnego M.

Jasne i mało intensywne barwy przywodzą na myśl dziecięcą niewinność i delikatność. Sprawia to, że często z nich rezygnujemy na rzecz mocniejszych, a tym samym bardziej ryzykownych odcieni. Zapominamy przy tym, że pastele, pomimo walorów estetycznych, mają także wiele praktycznych zalet. – Wybór łagodnej kolorystyki do aranżacji mieszkania to strzał w dziesiątkę – mówi Kamila Prałat z firmy Franc Gardiner, producenta rolet Lotari i Prakto. – O ile krzykliwe barwy są rozwiązaniem dosyć ryzykownym, te jasne zawsze się sprawdzą, bo pomalowanie wnętrza na zbyt jasny kolor nie wydaje się bardzo szkodliwe. Dodatkowo, pastele optycznie powiększają małe wnętrza, a tym dużym, z kolei, dodają poczucia przestrzenności i lekkości.


Fot. E-lotari.pl

Uniwersalny charakter
Spokojne odcienie są nie tylko bezpieczniejsze w użyciu, ale też zdają egzamin jako barwy uniwersalne, które można dowolnie łączyć z innymi kolorami. – Pastele świetnie komponują się zarówno z bielą, jak i intensywnymi zieleniami, brązami, czerwieniami, fioletami, czy grantami – sugeruje Kamila Prałat. – Delikatna kolorystyka aranżacji będzie wspaniałym tłem dla intensywnie kolorowych dekoracji. W odwrotnej sytuacji, jeśli w naszym wnętrzu króluje już mocna tonacja, skontrastujmy ją dopasowując odpowiednio dobrane, pastelowe dodatki.

A zatem, jeżeli ściany naszej sypialni są subtelnie różowe, dodajmy jej charakteru dobierając np. intensywnie różową narzutę, fioletowe poduchy i równie dekoracyjne rolety. Jeśli natomiast daliśmy się bardziej ponieść fantazji i jedna ze ścian jest zaakcentowana granatową barwą, podkreślmy ją dobierając dywan, lampę i roletę w odcieniu pastelowej zieleni.


Fot. E-lotari.pl

We własnym gronie
Pastele nie tylko idealnie współgrają z intensywniejszymi barwami, ale również świetnie prezentują się we własnym towarzystwie. Spróbujmy zatem odrobinę zaszaleć i zestawmy subtelne zielenie z błękitami i dodającymi im uroku beżami. Alternatywą jest także połączenie delikatnego różu z błękitem i przygaszoną bielą. Nie bójmy się zatem eksperymentować i do jasnoniebieskich ścian dodajmy np. jasnozielone zasłony sznurkowe i beżowe rolety.

Nie sugerujmy się więc stereotypami, bo jak widać, możliwości wykorzystania jasnej kolorystyki w dekoracji domu, czy też własnego M, jest naprawdę wiele. To właśnie dzięki nim możemy stworzyć wnętrze zarówno subtelnie romantyczne jak i na wskroś nowoczesne. O ile efekt końcowy każdej aranżacji jest dosyć niepewny, bo zależy od wielu pomniejszych decyzji, wykorzystując pastele zagwarantujemy sobie satysfakcję z ostatecznego rezultatu naszych starań.

informacja na podstawie materiałów: FRANC GARDINER