PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2010-06-01
Smaczne połączenia
Chcesz, aby Twoje okno było jedyne w swoim rodzaju, jednak nie masz pomysłu jak ciekawie je „ubrać”?

FRANC GARDINER Sp. z o.o.
ul. Składowa 3
58-100 Świdnica

tel. 74 856 37 50
fax 74 856 37 51
office@francgardiner.com
www.e-lotari.pl

» więcej o firmie
Możesz połączyć różne osłony, aby wypracować własny, niepowtarzalny styl. Podpowiadamy, jak stworzyć wysmakowaną aranżację.

Coraz częściej tekstylne rolety wewnętrzne łączone są z zasłonami – nie tylko tradycyjnymi, materiałowymi, ale także subtelnymi sznurkami. Jak je stylowo połączyć? Jednym z podstawowych kryteriów wyboru powinna być kolorystyka – zarówno całego wnętrza, jak i danych osłon okiennych. Z drugiej strony liczy się także efekt, jaki chcemy uzyskać. – Jeśli planujemy stylizację romantyczną, delikatną, a w oknach wiszą już mleczne zasłony – dobierzmy do nich rolety z podobnego materiału, dzięki czemu stworzą naturalną, spójną całość – doradza Kamila Prałat z firmy Franc Gardiner, producenta rolet Lotari i Prakto. – Jeżeli jednak okno z założenia ma się wyróżniać – postawmy na kontrastowe barwy, tkaniny i wzory. Wzorzyste rolety świetnie komponują się z gładkimi zasłonami – oczywiście w dopasowanej kolorystyce. Tutaj także można zastosować nowoczesne zasłony panelowe.


Rolety Lotari
Fot: Franc Gardiner


Subtelne połączenia
Ciekawym rozwiązaniem są także zasłony i rolety wykonane z delikatnych, prawie przezroczystych materiałów. Możemy zestawić obie osłony z takiej samej tkaniny – wtedy okno zostanie otoczone jakby eteryczną mgiełką. Innym pomysłem jest wybór odmiennych kolorów lub połączenie delikatnej rolety z ciężką, mocną w wyrazie tkaniną – i odwrotnie.

W przypadku zasłon sznurkowych, które zestawione z roletą pełnią raczej funkcję dekoracyjną, zdecydujmy się na wyraźną różnicę kolorystyczną. Beżowe rolety podkreślą brązowe sznurki, w pokoju dziecięcym natomiast ciekawie wygląda połączenie żółtego z błękitem czy różowego z fioletem lub zielenią. Dodatkową dekorację mogą stanowić ozdobne, subtelne koraliki, równomiernie rozłożone na sznurkowych zasłonach. Przełamując promienie słoneczne będą delikatnie migotać, przywodząc na myśl poranną rosę czy krople deszczu na szybie.


Lotari, zasłony sznurkowe Ażurowe Piękno
Fot: Franc Gardiner


Tradycja inaczej
Wciąż często spotykanym połączeniem są tradycyjne firanki z wiecznie żywymi zasłonami. Wbrew pozorom mamy tutaj duże pole manewru. Po pierwsze – odpowiedni wybór tkanin i modeli. Możemy np. zdecydować się na eleganckie firany woalowe, niekoniecznie białe – tutaj też dobrze sprawdzą się delikatne wzory – jeśli będą dopasowane do stylizacji całego wnętrza. Poszaleć można za to w przypadku doboru zasłon. Rodzaj tkaniny i kolorystyka to nie wszystko. Tutaj głównym akcentem powinien być oryginalny sposób upięcia materiału, dekoracyjne podwiązki czy klamry. Dodatkowo można zastanowić się nad ozdobnym lambrekinem i oryginalnym karniszem. Jednak nie popadajmy w przesadę – nie zawsze wszystkie te elementy zestawione razem stworzą stylową oprawę okna.

Wybierając osłony okienne kierujmy się ich praktyczną rolą, nie zapominając jednocześnie o walorach estetycznych. Zwróćmy uwagę na kolorystykę i charakter całej aranżacji, nie bójmy się łączyć różnych rozwiązań – zachowując oczywiście racjonalny umiar.

informacja na podstawie materiałów: Franc Gardiner