PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2017-06-22
Ochrona okna przed owadami: wybieramy moskitierę
Obok lamp owadobójczych i wtyczek, moskitiery są jednym z najpopularniejszych urządzeń do walk z gryzącymi insektami.

FRANC GARDINER Sp. z o.o.
ul. Składowa 3
58-100 Świdnica

tel. 74 856 37 50
fax 74 856 37 51
office@francgardiner.com
www.e-lotari.pl

» więcej o firmie

W ciepłe letnie wieczory przyda się ochrona przed nieproszonymi gryzącymi nas gośćmi. Coraz popularniejsze stają się specjalne siatki, które możemy zamontować w oknach i drzwiach, zagradzając wejście komarom i muszkom. Sprawdź, który rodzaj moskitiery wybrać.

Obok lamp owadobójczych i wtyczek, moskitiery są jednym z najpopularniejszych urządzeń do walk z gryzącymi insektami. Są szczególnie przydatne w domach położonych blisko zbiorników wodnych i terenów leśnych. Wykonane z mocnego trwałego materiału są także odporne na promienie słoneczne, zmiany temperatury i wilgoć. A poza podstawową funkcją, odpowiednio zaprojektowane siatki mogą również ułatwić życie osobom uczulonym na pyłki roślin.

Rodzaje moskitier

Spośród produktów dostępnych na rynku najtańszym rozwiązaniem są siatki wykonane z włókna szklanego, które możemy przykleić do ościeżnicy okna za pomocą taśmy klejącej. Są skuteczne, ale mają swoje minusy. Po pewnym czasie siatka może zacząć się odklejać. Jest to więc dobre tymczasowe rozwiązanie do zastosowania np. w domu letniskowym podczas wakacyjnego wyjazdu.

Najpopularniejsze i najlepsze na okres letni są moskitiery ramkowe wykonane z ramy aluminiowej, na którą naciągnięta jest siatka. Są wykonywane na wymiar. Montuje się je do ramy okiennej przy pomocy bezinwazyjnych uchwytów obrotowych (są to tzw. rygle - profile z kołnierzem), dzięki temu można je łatwo zdjąć i ponownie założyć. Na rynku znajdziemy również moskitiery z profilem bez kołnierza montowane na stałe. Ciekawą alternatywą są też przesuwne moskitiery harmonijkowe lub plisowane, wyposażone w prowadnice, które montuje się w oknach i drzwiach balkonowych. Działają na podobnej zasadzie jak moskitiery ramkowe. Wyróżnia ją stelaż, który można złożyć w harmonijkę.

Jeśli chcemy zamontować moskitiery całoroczne, warto wybrać moskitiery roletowe montowane na zewnątrz, w oknach, oknach dachowych i drzwiach balkonowych. Są wyposażone w prowadnice i mechanizm sprężynowy. Mogą być zintegrowane z klasyczną roletą w kasecie, wtedy siatka jest ukryta pod tkaniną i porusza się w podwójnych prowadnicach. Nie trzeba ich zdejmować na zimę ani ręcznie czyścić, są jednak droższe niż pozostałe rodzaje osłon owadobójczych i wymagają fachowego montażu.

Dla alergików i właścicieli czworonogów

Na rynku znajdziemy również specjalne moskitiery antyalergiczne z siatką przeciwpyłową Poll-Tex w formie moskitiery ramkowej, która chroni nie tylko przed owadami, ale również znajdującymi się w powietrzu alergenami (pyłkami traw, drzew i kwiatów). - Badania potwierdzają wysoką skuteczność siatek przeciwpyłowych w ochronie przed dwoma najpopularniejszymi alergenami. Skuteczność wynosi 97% w ochronie przed pyłkami brzozy oraz 100% w ochronie przed pyłkami trawy i pokrzywy, co potwierdza atest ECARP (European Centre for Allergy Research Foundation). Warto zwracać na to uwagę podczas zakupu. To świetne rozwiązanie dla alergików, które sprawdza się w letnich miesiącach, kiedy poziom pylenia pokrzyw i traw jest szczególnie wysoki - mówi Leszek Jarema z firmy Franc Gardiner, producenta osłon okiennych.

Tradycyjny materiał moskitiery może nie wytrzymać kontaktu z ostrym pazurem, dlatego jeśli mamy w domu kota lub psa warto zainwestować w moskitierę z siatką wykonaną z mocniejszych aluminiowych włókien. Są równie skuteczne w walce z owadami, a dodatkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej znajdziemy je w wersji moskitiery ramkowej.

Kwestia estetyczna

Poza wielkością i rodzajem materiału z jakiego wykonana jest moskitiera równie ważna jest gęstość sieci, czyli wielkość oczek. Szczególnie polecane są osłony z gęstością 1,2 mm, dzięki temu nie zasłonią widoku, a do domu nie przedostaną się nawet drobne owady.

W przypadku moskitiery ramkowej lub rolowanej znajdziemy je na rynku w kolorach białym, brązowym lub odcieniach drewnopodobnych imitujących rysunek słojów drewna np. sosny lub dębu. Tak więc bez problemu dopasujemy je do koloru ramy okiennej. Najczęściej dostępny kolor siatki to szary lub czarny.

Szybki montaż i pielęgnacja

Moskitiera roletowa jest dość skomplikowana w montażu, wymaga specjalistycznych narzędzi, najlepiej zlecić jej montaż doświadczonym fachowcom. Tymczasową siatkę bez problemu przykleimy sami. Podobnie montaż moskitier ramkowych nie powinien dostarczać problemów, gdyż są one wykonywane na wymiar i mocowane przy użyciu uchwytów, wkrętów lub na magnesy, które znajdziemy w zestawie. Wystarczy zatem stosować się do instrukcji producenta.

I na koniec - w użytkowaniu moskitiery ramkowej i przesuwnej pamiętajmy o regularnej pielęgnacji. Przy okazji mycia okien należy je zdjąć, umyć wodą z mydłem (nie używajmy ostrych detergentów) i spłukać strumieniem czystej wody.

źródło: Franc Gardiner