PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2010-01-12
Kolor z charakterem
Wybierając farby lub dodatki w określonym kolorze zazwyczaj twierdzimy, że będą pasowały do charakteru wnętrza.

FRANC GARDINER Sp. z o.o.
ul. Składowa 3
58-100 Świdnica

tel. 74 856 37 50
fax 74 856 37 51
office@francgardiner.com
www.e-lotari.pl

» więcej o firmie
Czy dokonany wybór – świadomie lub nie – może mieć także coś wspólnego z naszą osobowością? A może lepiej kierować się wiedzą Starożytnych?

Kolory odzwierciedlają uczucia, nastroje, jak również charakter. Z jednej strony mogą pokazywać innym jacy jesteśmy, z drugiej zaś – pozwalają nam choć w małym stopniu, świadomie kształtować swój nastrój – zarówno za pomocą kolorystyki garderoby, jak i pomieszczeń.

Odpowiednia energia
Według starożytnej filozofii Feng Shui na nastrój wpływają dwie przeciwstawne, ale uzupełniające się energie – Yin i Yang. Pierwsza z nich, żeńska, reprezentowana jest przez czerń, symbolizuje chłód i bierność. Druga – to męski aspekt natury, reprezentowana jest przez biel, oznacza ciepło, radość i siłę. Ważnym elementem tej koncepcji są kolory. Yin odzwierciedlają kolory chłodne, jak niebieski, zielony. Spowalniają one przepływ energii, dlatego sprawdzą się w pomieszczeniach stworzonych do odpoczynku, np. w sypialni. Energia Yang to energetyczna czerwień, pomarańcz czy żółć. Kolory te sprzyjają zwiększonej aktywności i nadają się do pomieszczeń dziennych. Kierując się zasadami Feng Shui przy urządzaniu mieszkania należy pamiętać o zachowaniu harmonii energetycznej – w przeciwnym razie efekt może być odwrotny od zamierzonego.


Prakto – roleta klasyczna Żakard
Fot. Franc Gardiner


- Wybierając kolorystykę mieszkania zazwyczaj skupiamy się na farbach, zapominając o ogromnej roli dodatków – zauważa Kamila Prałat z firmy Franc GardinerAby zachować harmonię we wnętrzu, warto energetyczne barwy ścian zrównoważyć delikatnymi, spokojnymi tonami, a bardziej neutralne – rzucającymi się w oczy akcentami. Dla przykładu – jasne, beżowe ściany idealnie komponują się z czerwonymi lub ciemnobrązowymi roletami, wazonami i donicami. Jeśli punkt ciężkości przeniesiemy na mocną w wyrazie ścianę pamiętajmy, aby dekoracje okienne nie rzucały się zbytnio w oczy, gdyż wprowadzą do pomieszczenia chaos.

Kolorowa osobowość
Z drugiej strony kolorystykę wnętrza czy garderoby dobieramy zgodnie z temperamentem i cechami charakteru.  Czerwień to kolor pewnych siebie, ambitnych przywódców, lubiących być w centrum zainteresowania. Osoby lubujące się w odcieniach niebieskiego to wrażliwi twórcy ceniący spokój. Skromne osoby lubią biel. To często indywidualiści i samotnicy. Zielony natomiast to kolor równowagi – charakteryzuje osoby empatyczne i życzliwe, wrażliwe na potrzeby innych. Spontaniczność, otwartość i żywiołowość ukazuje barwa żółta.  Pomarańcz za to symbolizuje upór w dążeniu do celu i motywację, wytrwałość, dobrą organizację. Różowe charaktery są uczuciowe, potrafią współczuć, nierzadko jednak brakuje im silnej woli. Z czarnym już nie jest tak łatwo – może bowiem obrazować osobę silną, niezależną i zdyscyplinowaną lub wręcz przeciwnie – zamkniętą, zależną od innych a nawet będącą w stanie depresji. Szarość jest neutralna, pasywna, bez siły przebicia, takim osobom zazwyczaj brakuje energii. Kolory ziemi, brązy są praktyczne, uczciwe i solidne, często także zamknięte w sobie.


Prakto – Microllo Shantung
Fot. Franc Gardiner

Kolory posiadają niesamowitą moc – często nie zdajemy sobie sprawy jak dużą. Nie popadajmy jednak w paranoję – zachowajmy wyczucie i umiar, nie zmieniajmy wszystkiego na siłę. W końcu najważniejsze, aby mieszkanie odpowiadało naszym potrzebom i było funkcjonalne. Musimy się w nim po prostu dobrze czuć.

informacja na podstawie materiałów: Franc Gardiner